Na produkci medu ve středních Čechách se podepsaly především výkyvy počasí. Podle některých včelařů na jaře vykvetly rostliny už v dubnu, což je brzy, naopak včel byl nedostatek. Další „ránou“ pro produkci medu bylo chladné počasí na přelomu dubna a května, které trvalo téměř dva týdny. V červenci pro změnu na některých místech několik týdnů nepršelo. Včelaři tak museli začít včelstva přikrmovat, což jsou náklady navíc, které se promítají do cen finálního produktu.

„I když to u nás na Slánsku nebylo tak špatné jako v jiných regionech, letošní sezona byla spíše podprůměrná. Na jaře se hodně včelstev vyrojilo, začátek léta byl zase ovlivněn velkým suchem. Med je kvalitní, ale je ho méně. Řada včelařů tak už vlastní med nemá. I mně zásoby ubývají rychleji než obvykle,“ popsal situaci Rosťa Ovčárik, majitel včelí farmy a instruktor včelařského kroužku.

Rozdílnou úrodu medu hlásí všechny okresy Středočeského kraje. Produkci si pochvalují především tam, kde v létě spadlo dostatek dešťových srážek a včely měly co sbírat – tady mají medu nadprůměrně.

„Znám ale včelaře z jiných částí Benešovska, kteří letos nevytočili takřka nic. Ale třeba jen o deset kilometrů dále měli naopak medu více než před rokem,“ popsal situaci panující ve všech regionech kraje včelař Martin Škvor z Benešovska. Jeho letošní produkce je prý prakticky stejná jako v loni. „Z dlouhodobějšího pohledu ale byla letošní úroda lehce nadprůměrná,“ dodal včelař.

Včelí mor

Produkci medu ovlivnilo nejen počasí, ale také nemoc zvaná včelí mor. Ve Středočeském kraji s ním bojovali včelaři na Kolínsku, ale také na Benešovsku. „V našem regionu Českobrodska není produkce letos ani tak o počasí ale kvůli zimování, kdy někteří včelaři řešili úhyny včelstev varroázou. Je to ale místo od místa, o 15 kilometrů jinde to může být jiné,“ sdělil Ondřej Cidlina z Českého Brodu.

Středočeský kraj koncem minulého roku uvolnil ze svého rozpočtu 1,5 milionů korun na kampaň s názvem Hrr na mor. Tu organizuje kladenská organizace Českého svazu včelařů a jejím cílem je minimalizovat možnost nákazy včelím morem. Podle Středočeského kraje se z dotace prověřilo 2500 vzorů ze zhruba 40 tisíc včelstev. Ve Středočeském kraji působí více než 7,6 tisíc včelařů s téměř 81,4 tisíce včelstev.