Podle návrhu programu se očekává také rozhodnutí, jímž má kraj definitivně couvnout od projektu na vybudování výcvikového centra typu Svět záchranářů u Zaječova na Berounsku.

Jeho příprava, částí místních odmítaná, byla jedním z velkých projektů vedení kraje v minulém volebním období; tehdejší hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) dokonce Deníku řekla, že si toto centrum představuje jako jeden z „pomníků“, majících v kraji připomínat její působení.

U následovníků se nicméně záměr s podobným nadšením nesetkal – už proto, že nebylo jasné, kde vzít potřebnou částku, výrazně přesahující čtvrt miliardy korun.

Nyní, po dvou letech s covidem a za situace, kdy nejsou předvídatelné dopady invaze ruské armády na Ukrajinu, je jasno: plány na tento projekt padly. Byť už kraj koupil pozemky (přičemž se obci zavázal, že na nich vybuduje právě výcvikové centrum), došlo na úpravy územního plánu a byla také vytvořena ideová studie určující, jak by zamýšlené centrum a jeho jednotlivé objekty měly vypadat. A to všechno stálo peníze. Na přípravu dokumentace pro vydání územního rozhodnutí, pro vydání stavebního povolení a dokumenty pro provádění stavby včetně podkladů pro výběr zhotovitele však ještě nedošlo, připomněla nynější hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Veronika Labaštová při prezenci na srazu peckařů.
Veronika Labaštová: Lékařku jsem v slzách prosila, aby mi uřízla nohy

Je však možné, že na jednání zastupitelů bude řeč i o tématech, s nimiž navrhovaný program jednání dopředu nepočítal. Mohou se třeba objevit ohlasy na nedávnou informaci krajského úřadu, který ve čtvrtek upozornil, že když Kladno a Mladá Boleslav nechtějí kraji platit za zajištění veřejné dopravy, tak jako většina jiných obcí a měst, mohly by v jejich okolí citelně prořídnout autobusy. Avšak jejich představitelé ještě mají čas změnit názor…

Rozčarování nad prodejem majetku

Něco také může naznačovat internetová aktivita jednoho z hlasitých opozičníků Roberta Bezděka (ANO), jenž je předsedou kontrolního výboru krajského zastupitelstva. V sobotu zveřejnil údaje o prodejích vybavení z majetku zaniklého zemědělského učiliště ve Středoklukách na Praze-západ. To ukončilo svoji činnost v rámci takzvané optimalizace sítě středních škol – v tomto případě šlo o sloučení Střední odborné školy a středního odborného učiliště Stanislava Kubra Středokluky se Střední odbornou školou a středním odborným učilištěm Kladno, což středočeští zastupitelé schválili před 13 měsíci. A Bezděk se pozastavuje nad tím, že hned po rozhodnutí zastupitelů na sklonku března začaly v dubnu prodeje majetku. Majetku z vlastnictví kraje, protože se jednalo o jeho příspěvkovou organizaci.

Obzvlášť ho zarážejí ceny, byť se jednalo o starší techniku, jejíž aktuální hodnotu nelze srovnávat s částkami, za něž byla pořízena. Přesto Bezděka zaskočily prodeje šesti traktorů Zetor po devíti tisících nebo valníkové sklápěčky za pět tisíc. Nízká se mu zdá také tržba za šest druhů strojů, jež dosáhla sedmi tisíc, nebo osm tisíc za šest kusů zemědělského příslušenství k obdělávání půdy. A zastupitel nezastírá ani rozčarování nad částkami získanými za prodej aut: pět tisíc za „malý“ Peugeot 207 či devět tisíc za větší Škodu Superb. Dá se v té souvislosti očekávat, že na jednání zastupitelů se může rozpoutat debata – jak o samotných prodejích, tak ale i o přístupu šéfa kontrolního výboru k prezentaci svých zjištění o dosažených cenách.

Již dříve Bezděk na jednání středočeských zastupitelů upozorňoval na „ztracená“ vrata v areálu této školy. Krajský radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha (STAN) k tomu Deníku řekl, že šlo o sponzorský dar, který byl po ukončení provozu vrácen.

Libická pouť se po koronavirových slabších letech vrátila v plné síle. Navíc v sobotu odpoledne se udělalo krásné slunečné počasí, teplota se blížila ke dvacítce a idyle nescházelo prakticky nic.
PODÍVEJTE SE: Na Libické pouti se za krásného počasí bavily tisíce lidí

Jednání zastupitelů mohou zájemci přijít sledovat osobně na krajský úřad ve Zborovské ulici na pražském Smíchově (kde návštěvníci mohou i podat přihlášku k vystoupení před zastupiteli). Pohodlnější je však podívat se na on-line přenos, který nabídne web krajského úřadu (tam lze následně zhlédnout dění i ze záznamu). V obou případech platí, že zasedání začíná od 10.00 – a na samém počátku se v rámci schvalování programu jednání rozhoduje, o čem vlastně bude řeč.