Chystaný masopust, který plánovali na poslední lednovou sobotu, již zrušili třeba v Jílovém u Prahy. S tím, že epidemická situace letošnímu ročníku prostě nepřeje.

Naopak stejný termín 29. ledna v Máslovicích, rovněž nedaleko Prahy, slibuje nejen odpolední průvod masek po vsi za doprovodu dechovky, ale už dopoledne zabíjačku – a po poledni se má ještě stihnout soutěž v pojídání jitrnic.

Jednoznačné doporučení pro organizátory, jak se rozhodnout s předstihem a včas, zřejmě neexistuje. Nicméně jestliže neplatí nouzový stav, nejspíš se dá počítat s tím, že plošné zákazy tohoto typu zábavy nepřijdou. Případné regulace by souvisely s aktuálními opatřeními ministerstva zdravotnictví.

Právě potřebu dodržovat platná opatření pro venkovní akce připomněla v pondělí na dotaz Deníku Dana Šalamunová ze středočeské hygienické stanice. S tím, že se jedná o standardní preventivní opatření známá všem, kteří se koronavirem nechtějí nakazit: především dodržovat odstup a příliš se neshromažďovat. „Je třeba sledovat aktuální opatření týkající se hromadných akcí,“ připomněla Šalamunová doporučení vtahující se jak na organizátory, tak na účastníky či přihlížející.