I když by se mohlo zdát, že stotisícový příspěvek je pro území zasažené rozsáhlejší katastrofou spíše jen morální podporou, neplatí to tak docela. Ukázalo se to nedávno, kdy středočeští radní poslali tuto částku italskému regionu Lazio v okolí Říma, tehdy těžce sužovaného koronavirem. Podpora ze středních Čech posloužila v rámci příprav na vybudování nemocnice, připomněla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

„Rádi takovýto krok učiníme i pro občany západní Ukrajiny a žádosti jejich velvyslanectví o humanitární pomoc vyhovíme,“ konstatovala. Podle pátečního sdělení ambasády zasáhly západ Ukrajiny mohutné bouřky s intenzivním deštěm – přičemž důsledkem se staly nejhorší povodně za posledních deset let; jak z hlediska rozsahu zasažených území, tak způsobených škod a potřeby záchranných prací.

Pastva divokých koní a také zubrů a praturů vytváří na rozsáhlých plochách milovické rezervace vhodné podmínky pro život původních druhů včel.
Divocí koně a zubři jsou nově součástí Národní přírodní památky

Náprava si nepochybně vyžádá dlouhodobější úsilí. Plyne to alespoň z přehledu, který středočeskému hejtmanství poskytl ukrajinský velvyslanec Jevhen Petrovič Perebyjnis. Uvádí, že velká voda zasáhla 262 obcí – včetně 7731 obytných domů a šesti lékařských pracovišť. „Povodně zničily přes 154 kilometrů silnic a 90 mostů, poškozeno bylo celkem 598 kilometrů silnic a 172 mostů,“ konstatoval velvyslanec, podle jehož slov bude středočeská pomoc směrována do nejvíce zasaženého regionu.

Média koncem června informovala, že ke katastrofě nejvíc přispělo to, že se rozvodnily horské řeky, které ničily nejen silnice a mosty, ale i přehrady. Další škody působily lodě, které voda unášela s sebou. Některé vesnice zůstaly přímo odříznuty. Živel také poničil vodovody, plynovody i rozvody elektřiny, takže v některých lokalitách zůstali obyvatelé bez dodávek vody i energie.