Místními organizátory se v obcích a městech stávají radnice, školy, spolky, zájmová sdružení, některé firmy, ale i aktivní občané, jimž jde o to, aby z prostředí, kde žijí, zmizely odpadky. Někteří to dokonce nepojali jako jednorázovou aktivitu, ale dobrovolníci se sjedou opakovaně. Poměrně typický údaj k letošním úklidům nicméně vypadá zhruba takto: 2. 4.; 10.00.

Radek Janoušek z koordinačního týmu kampaně, který pomáhá nejen s propagací jednotlivých úklidů, ale místní organizátory také podpořil dodávkou rukavic či pylů (a k dispozici jsou také trička, samolepky pro účastníky, a dokonce i limitované edice legendární postavičky igráčka ve dvou úklidových variantách) připomněl, že zapojit se do odstraňování drobného nepořádku z přírody, měst a obcí (ale i větších „černých skládek“) mohou lidé tím, že se jako dobrovolníci připojí k akcím evidovaným v mapě na stránkách projektu UklidmeCesko.cz.

Ilustrační foto
Po škole na úřad práce: Nejhorší uplatnění mají absolventi s výučním listem

Opravdu je na výběr, když počet nahlášených úklidů převýšil součet těch z loňska a předloňska. Každý tak má možnost najít si takovou úklidovou aktivitu, která je mu nejblíž. A letos prý akce dostala i mezinárodní rozměr díky širšímu zapojení vietnamské a ukrajinské komunity. Na webu také koordinátoři informují o tradiční fotosoutěži, kde mezi soutěžními kategoriemi nechybí ani záběry odklízených kuriozit. A videa, samozřejmě, soutěží také.

Vedle samotného uklízení je podle Janouškových slov velmi důležitá i prevence. Proto také odkazuje na odpadovou aplikaci na webu KAMsNIM.cz. Autor projektu Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko věří, že její používání by mohlo pomoci snížit množství odpadků povalujících se v přírodě – a zvláště černých skládek. „Naším cílem není donekonečna uklízet nepořádek po jiných. Proto jsme vyvinuli tuto aplikaci, pro ty, kteří by snad i dnes, v době sběrných středisek a všudypřítomných kontejnerů na tříděný odpad nevěděli…“ poznamenal Kubásek. S tím, že aplikace poradí, kam odnést legálně – a ve většině případů i bezplatně – cokoli, čeho se člověk potřebuje zbavit: nejen běžný odpad z domácnosti, ale například i prošlé léky, pneumatiky, vysloužilé elektro, baterie, světelné zdroje, velkoobjemový odpad; třeba i nebezpečné odpady.