Vedle středních Čech se vztahuje také na Prahu a části Libereckého a Ústeckého kraje.

V očekávaném horku je třeba počítat s velmi vysokou zátěži pro lidský organismus a vyhýbat se nebezpečí přehřátí či dehydratace. „Věnovat zvýšenou pozornost malým dětem, starším a nemocným občanům,“ radí v rámci vydané výstrahy Český hydrometeorologický ústav. S tím, že v autech zaparkovaných na přímém slunci nemohou zůstat jak děti, tak také zvířata.

Základním doporučením pro úspěšné přečkání horka již vpravdě tropického je dodržovat pitný režim, zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů, které je vhodné kombinovat s minerálními vodami. Další rada se týká omezení tělesné zátěže i pobytu na přímém slunci jak v poledních hodinách, tak během odpoledne. A pak je tu jev, jemuž se prevencí bránit nelze: očekávají se i možné problémy v kolejové dopravě. Kolejnice se budou v horku roztahovat – přičemž hrozí nebezpečí jejich vybočení a lomů.

V sobotu pak meteorologové podle informací Portálu krizového řízení Středočeského kraje očekávají další vedro – ale také přechod studené fronty od západu. V souvislosti s ním se mohou vyskytnout bouřky, ojediněle i velmi silné: s přívalovými srážkami kolem 60 mm, nárazovým větrem o rychlosti 70 – 90 kilometrů za hodinu i kroupami. Může se tak naplnit letitá moudrost, že po hicu přicházívá pořádný šupec.