První účastníci dětských táborů se už rekreují, přičemž ve středních Čechách jich rok od roku přibývá. Podle předpokladů by se jejich počet mohl přiblížit 30 tisícům. Zatím to však lze pouze odhadovat, byť organizátoři mají povinnost hlásit všechny chystané akce hygienikům (a to včetně počtu účastníků). Oznámení o táborech připravovaných na srpen však teprve postupně přicházejí.

Loni 12 míst se závadami

Se startem táborové sezony přichází i období kontrol zajišťovaných týmy krajské hygienické stanice. „Věříme, že zůstane zachován příznivý trend z let minulých,“ očekává ředitel krajské hygieny Tomáš Vodný. Odkázal tím na fakt, že v minulých letech byly zjištěné závady spíše drobnějšího rázu. Souvisí to s tím, že organizátoři u místa konání bývají většinou tradiční: už vědí, co a jak má být zajištěno a mohou čerpat z dřívějších zkušeností. Při kontrolách se tak neobjevují ve větším rozsahu typicky nováčkovské chyby, opomenutí či zanedbání.

Všechno zcela v pořádku ale loni nebylo. Zjištěné závady se týkaly i zásobování pitnou vodou – byť neznamenaly přímé ohrožení účastníků akce – a dále porušení povinnosti ve zdravotním zabezpečení či nesrovnalostí kolem zdravotní dokumentace; jak dětí, tak dospělých. Nedostatky se objevily také ve stravování a výjimečně se týkaly i ubytování či zajištění podmínek pro osobní hygienu dětí. V jednom případě také nebyla splněna ohlašovací povinnost: hygienici našli táborovou akci, o jejímž uskutečnění je organizátoři neinformovali.

Loni měli středočeští hygienici nahlášeno 255 zotavovacích akcí pro děti s 385 běhy a 66 takzvaných jiných podobných akcí s 88 běhy; dohromady se jich účastnily 27 303 děti. Tábory hygienici dělí na dvě skupiny; v zásadě na větší a menší. Běžné tábory označují jako zotavovací akce – a ty s nižším počtem účastníků nebo konané po kratší dobu jsou „jinými“ akcemi. Kontrolovat zotavovací akce loni zástupci hygieny v kraji vyrazili na 129 míst, přičemž nějaký problém našli na 11 z nich. Celkově zaznamenali 18 zjištěných závad; našly se tedy i tábory s více nedostatky. Náprava však byla zpravidla okamžitá. A slova ředitele Vodného hovoří jasně: byla to poklidná sezona prostá vážnějších potíží. Takzvané jiné podobné akce navštívili loni hygienici patnáctkrát – přičemž našli jednu pořádanou v nevhodných podmínkách.

Kontroly až po zabydlení

Letos se kontroly rozběhnou od středy. Deníku to v pátek řekla Dana Šalamunová z krajské hygienické stanice. „Vyrazíme po svátcích,“ konstatovala s tím, že podobné to bylo i v minulých letech. Hygienici se za táborníky nevydávají hned po příjezdu prvního turnusu; třeba ve chvíli, kdy se ještě stavějí stany. Nechávají jim týden času, aby se zabydleli.

Vedle tradičních kontrol dojde stejně jako loni i na dohled na omezení spojená s prevencí dalšího šíření nového typu koronaviru. Letošní novinkou se stane prověřování potvrzení o bezinfekčnosti: dokladů potvrzujících testování s negativním výsledkem.

Rady pro rodiče dětských táborníků
- Zjistěte si přesnou adresu pobytu tábora a termín návratu.
- Doprovoďte dítě na místo, odkud odjíždí na tábor, osobně je předejte vedoucímu oddílu a požádejte jej o telefonní kontakt.
- Informujte vedoucího oddílu a zdravotníka o případných zdravotních omezeních dítěte, sdělte, zda je plavec, či neplavec.
- Vybavte dítě dostatečným množstvím léků, které užívá trvale, a o této skutečnosti informujte zdravotníka zotavovací akce.
- Pokud dítě napíše o negativních zkušenostech ze svého pobytu (například zmiňuje nedostatek stravy, nadměrnou fyzickou zátěž, tělesné tresty a podobně), tyto skutečnosti prověřte (osobní návštěva tábora, písemný dotaz hlavnímu vedoucímu).
Zdroj: Dana Šalamunová, Krajská hygienická stanice Středočeského kraje