Zkušené cestující by ale nemělo nic zaskočit. Rok co rok to bývá stejné: na Štědrý den je provoz utlumen už od podvečera. A v období mezi svátky (kdy to letos kalendář zaonačil tak, že si dovolenou snažil naplánovat snad každý, kdo jen trochu mohl) je třeba počítat s omezením provozu na prázdninový režim.

Štědrý den připadá na pondělí, ale jezdit se v systému Pražské integrované dopravy zprvu bude podle sobotních jízdních řádů. Kdo se vypraví do Prahy, musí počítat s tím, že noc přijde dřív než kdykoli jindy: už od 16. hodiny se provoz denních linek začne omezovat a úderem 18. hodiny začne noční provoz. Platí to i pro metro, jehož vlaky budou už večer a pak i v noci jezdit v 20minutových intervalech. Příměstské linky autobusů pojedou podle jízdních řádů – ovšem pozor: některé spoje v něm mají poznámku hovořící o tom, že nejedou 24. a 31. 12. Pro noční příměstské linky pak platí zvláštní jízdní řády.

Vlaky se přes den řídí jízdním řádem platným pro neděli. Spolehnout se na to však lze jen do 18. hodiny. Pak začne být provoz omezován – a po osmé večer zhruba do desáté už budou vlaky jezdit v hodinových intervalech pouze na linkách S1 (z Prahy na Kolín přes Český Brod), S2 (na Kolín přes Lysou nad Labem a Nymburk), S4 (na Kralupy nad Vltavou a Vraňany), S5 (na Kladno), S7 (nově spojnice Český Brod – Praha – Beroun), S9 (nyní trasa Lysá nad Labem – Praha – Benešov u Prahy) a S22 (na Milovice přes Lysou nad Labem). Nelze počítat ani s oblíbeným nočním rozjezdem do všech směrů z pražského hlavního nádraží o půl třetí ráno.

V úterý, kdy je 1. svátek vánoční, platí nedělní jízdní řády. V těch nicméně příměstské autobusy mohou mít vyznačena omezení. Nedělní režim platí i na železnici – přičemž opět nelze počítat s nočním rozjezdem z pražského hlavního nádraží. Nedělní jízdní řády se pak uplatní rovněž na Štěpána; ve středu 26. prosince.

Ve čtvrtek a v pátek budou platit jízdní řády pro pracovní dny – avšak v již zmíněném prázdninovém režimu. Nic mimořádného se nechystá ani na povánoční víkend. Zvláštní jízdní řády se uplatní až v pondělí 31. prosince, kdy poslední den roku patří silvestrovským oslavám.