Zatímco o víkendu přišel liják, po němž bylo třeba čerpat vodu ze zatopených míst a odstraňovat stromy, které se zřítily kvůli ztrátě stability v podmáčené půdě, nyní mohou živly stromy vyvracet a lámat. Na úterý vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) výstrahu varující před ničivými nárazy vichru. Vztahuje se na podstatnou část Středočeského kraje – a rovněž na hlavní město. Varování před silným jihozápadním větrem s nárazy o rychlosti nad 65 kilometrů za hodinu platí v úterý téměř po celý den: od deváté dopolední do osmé večer.

V souvislosti s očekávaným větrem meteorologové varují před nebezpečím úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi i možnými komplikacemi v dopravě; vyloučeny nejsou ani výpadky v dodávkách elektřiny. „Možná poškození stromů a lesních porostů, možné menší škody na budovách,“ varuje ČHMÚ. Vybízí ke zvýšené opatrnosti jak při pohybu chodců venku, tak při řízení vozidel. A majitelé nemovitostí by měli pamatovat na zajištění oken, dveří, zabezpečení skleníků i na odstranění volně uložených předmětů. Což se týká třeba i zahradního nábytku.

Už pro noc na úterý – s platností od půlnoci do deváté dopolední – varuje ČHMÚ také před mrazem, který může poškodit zeleninu, vinnou révu a kvetoucí ovocné stromy. Pro ochranu zeleniny a nízkých rostlin zní rada použít k zakrytí světlou netkanou textilii – a v případě stromů lze spoléhat buď na speciální postřiky či svíce proti mrazu, nebo na tradiční metody. K těm patří zejména zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v blízkosti stromů nebo jejich rosení vodou v rizikové době před východem slunce. Předběžné varování před přízemními mrazy se vztahuje také na druhou polovinu noci na čtvrtek. Ještě se ale bude upřesňovat v rámci aktualizované předpovědi počasí.

Aktuální varování Českého hydrometeorologického ústavu

- Platnost výstrahy před mrazem ve vegetačním období v noci na úterý: celý Středočeský kraj + hlavní město Praha
- Platnost výstrahy před silným větrem během úterka: Benešov, Beroun, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Černošice, Český Brod, Dobříš, Hořovice, Kladno, Kralupy nad Vltavou, Lysá nad Labem, Mělník, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Neratovice, Nymburk, Poděbrady, Příbram, Rakovník, Říčany, Sedlčany, Slaný + hlavní město Praha
- Předběžné varování před mrazem ve vegetačním období pro noc na čtvrtek: celý Středočeský kraj + hlavní město Praha