Tři z dosavadních koaličních partnerů se tak rázem stali opozičníky a naopak dva dříve opoziční subjekty se nyní podílejí na vládě v kraji; věrna opozičním postojům před zemětřesením v koalici i po něm zůstala pouze dvojice zastupitelů za TOP 09. Naopak u koalice setrvala Michaela Vojtová z Nezávislých Středočechů – ohlásila přestup do klubu ANO, kam se také okamžitě začlenila.
Nyní se v řadách středočeské opozice jedná o vytvoření takzvané stínové rady kraje. Jde o rozdělení resortů, na které jsou konkrétní zastupitelé odborníky; někteří danou oblast měli ještě donedávna na starost ve skutečně vládnoucí radě. Jako například Jan Skopeček z ODS školství. Nyní mají pomoci „hlídat“ kroky těch, kteří jsou u vesla aktuálně.
Cílem stínové rady ovšem není stoprocentně kopírovat podobu skutečně vládnoucí krajské rady. Jde o ustavení skupiny odborných mluvčích, která se bude scházet a společně debatovat třeba nad podobou návrhu rozpočtu. Především ale stínaři mají zasvěceně vystupovat ke „svým“ tématům na jednání krajského zastupitelstva, poskytovat informace zastupitelům, kteří projednávanou problematiku neznají do detailu – a také dokázat nabídnout médiím zasvěcený pohled na aktuální témata očima opozice.
Velkými tématy středočeské opozice jsou v současné době odpor proti záměru podpořit desetimilionovou dotací konání pražského srazu příznivců motocyklů Harley-Davidson a nejnověji také výhrady proti osobě nového generálního sekretáře Asociace středočeských nemocnic Zbyňkovi Chotěborskému, jehož letní odchod z postu šéfa náchodské nemocnice nebyl zrovna provázen ovacemi nad příznivým stavem financí. Dalším předmětem debat nejspíš spojených i s kritikou se brzy zřejmě stane rozprava nad jednotlivými kapitolami návrhu krajského rozpočtu. Zásadní koncepční výtky, jimiž by opozice zahájila palbu na kteréhokoli z aktuálně vládnoucích radních, nicméně aktuální nejsou.