Podle schválené dohody má společnost patřící do holdingu Agrofert jako nástupnická organizace původního příjemce dotace vrátit peníze do pěti pracovních dnů od podepsání smlouvy. Kdy k tomu dojde, není zatím stanoveno. Tři z vracených 50 milionů mají připadnout zpátky kraji, zbytek půjde do státního rozpočtu, protože šlo o příspěvek z evropských fondů (a již v minulosti ministerstvo financí rozhodlo, že se věc stane národní záležitostí – byť se středočeský výbor ROP, tedy s převahou pozice, vyslovil opačně, když si lidé z ODS, STAN a TOP 09 práci, aby peníze na Čapí hnízdo zůstaly pod dohledem Evropské komise).

Imoba ovšem trvá na tom, že jestliže představitelé společnosti na výzvu k vrácení dotace kývli, neznamená to nic víc než snahu o zklidnění situace kolem Čapího hnízda; rozhodně prý nejde o přiznání chyby, či snad dokonce porušení zákona. „Vždycky je lepší smírná cesta než spory,“ poznamenala ve středu hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), která je současně předsedkyní středočeského výnoru ROP. Nynější vývoj situace vítají i zástupci opozice z ODS a STAN, kteří se v minulosti k věci stavěli velmi kriticky.

Projekt Čapí hnízdo je spojován především se jménem nynějšího premiéra Andreje Babiše (ANO). Ten také společně s dalšími lidmi (včetně svých nejbližších příbuzných) kvůli němu čelí trestnímu stíhání – pro podezření z dotačního podvodu. Před získáním dotace bylo Čapí hnízdo vyčleněno z Babišova Agrofertu, aby mohlo získat dotaci pro malé a střední firmy – a po pěti letech takzvané udržitelnosti, kdy bylo nutno dodržovat podmínky schválené dotace, se zase vrátilo zpět. Firma Imoba se tak stala nástupcem někdejších akcionářů, mezi nimiž figurovali i Babišovi nejbližší.

V případě nevrácení peněz by středočeský úřad ROP zahájil správní řízení ve formě daňové kontroly. To by mohlo skončit i nařízením peníze vrátit. Pro takový případ stanovila pravidla platná v době přidělení dotačních peněz penále ve výši 100 procent dané částky – nicméně pokud by skutečně došlo na vynucené vracení, byla by otázka, jak je to s případným penále nyní, předmětem právních tahanic.