VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vyjmutí Čapího hnízda z evropského financování Středočeši nepodpořili

Střední Čechy – Ne, ne – a ještě jednou ne. Takový výsledek přineslo v úterý hlasování členů Výboru Regionální rady Regionu soudržnosti Střední Čechy o třech návrzích na usnesení, z nichž dvě byla sledována s mimořádnou pozorností médií. Týkala se totiž dotace pro multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo. Dotace dlouhodobě spojované s pochybnostmi, podezřením a dohadováním, zda se nynější premiér Andrej Babiš (ANO) a lidé kolem něj v minulosti nedostali k padesátimilionovému příspěvku (1 965 076,55 eura) na budování „farmy“ na Benešovsku podvodem. Věc stále zůstává v šetření pražských kriminalistů.

16.1.2018 AKTUALIZOVÁNO 16.1.2018
SDÍLEJ:

Vyjmutí dotace na projekt Čapí hnízdo spojovaný s údajně nezákonným postupem Andreje Babiše a jeho spolupracovníků z evropského financování neschválili v úterý členové Výboru Regionální rady Regionu soudržnosti Střední Čechy.Foto: Deník / Holakovský Milan

Doporučení z Prahy Středočeši odmítli

Členové výboru v úterý odmítli doporučení ministerstva financí, aby byl projekt Čapí hnízdo vyjmut z evropského financování a dále řešen jako národní dotace. Šest rukou zvednutých na souhlas nestačilo; dalších šest přítomných bylo proti a dva se hlasování drželi. Podobný výsledek mělo také hlasování o navrhovaném usnesení, že výbor bere na vědomí doporučení OLAFu – Evropského úřadu pro boj proti podvodům, který se souvislostmi financování Čapího hnízda zabýval a navrhl vyčlenit tento projekt z evropského financování. Ani k přijetí „vzetí na vědomí“ se nezvedl dostatek rukou (v tomto případě s rozložením hlasů 7–5–2). 

Většina výsledek ohlašovala předem

Výsledek není překvapivý. Již před jednáním se zástupci středočeské opozice ze STAN, ODS a TOP 09 shodli na tom, že vyjmutí projektu Čapí hnízdo z evropského financování nepodpoří. A tito „opozičníci“ mají s devíti zástupci v 15členném výboru převahu. Jejich hlavním argumentem jsou obavy, že pokud by se kauza stala pouze národní záležitostí, bez účasti Bruselu, hrozí, že bude zametena pod koberec: nic se nevyšetří, nikdo nebude trestán a nikdo nebude muset peníze vracet. Nevěří Babišovým slovům, že kolem získání dotace bylo vše v pořádku, a nemají důvěru ani v to, že české orgány budou mít dost sil k tomu, aby dokázaly postihnout předsedu aktuálně nejsilnější strany na domácí politické scéně, který je nyní i v pozici premiéra. Zvlášť když jakékoli pochybení vehementně odmítá.

 

Babiše je prý lepší ohlídat zvenčí

Michael Pánek (ODS) očekává obrovské politické tlaky – proto považuje za lepší, aby věc zůstala pod dohledem Evropské komise. Má navíc za to, že na uzavření operačního programu není důvod tlačit. „Pokud je program uzavřen, kontroly dotací jsou už výjimečné, zatímco v době trvání programu jsou kontroly běžné,“ předestřel svůj pohled na věc. 

Stejný přístup podpořili i další členové výboru, kteří se v rámci krajského zastupitelstva vymezují proti krokům ANO – přičemž například Petr Štěpánek (STAN) netají své obavy: „Jestliže jsem slyšel od premiéra České republiky, že Čapí hnízdo je v naprostém pořádku a OLAF se spletl, nevidím důvod projekt vyjmout.“ A třeba Milan Schweigstill (STAN) má jednoduchou logiku: „Byla to žádost o evropské peníze, ať se to rozhodne tam.“ 

Rozhodovat bude ještě ministerstvo 

Zda projekt zůstane připojen k evropským dotacím, nicméně úterní hlasování nezaručuje. Konečný a definitivní by byl výsledek středočeského hlasování pouze v případě, že by členové výboru vyhověli požadavku ministerstva financí a na vyjmutí kývli. Když to neudělali, bude nyní po projednání s Úřadem Regionální rady ROP Střední Čechy konečné rozhodnutí na platebním a certifikačním orgánu. A tím v tomto případě je: ministerstvo financí. Ředitel úřadu Kamil Munia má přitom informace, že k vyjmutí nejspíš skutečně dojde. „Aby nedošlo k poškození finančních zájmů České republiky a postup byl stejný jako v případě jiných projektů,“ vysvětlil pozadí očekávaného kroku ministerstva.

V případě vyjmutí projektu, u kterého se objevuje podezření na nesrovnalosti, z evropského financování, získá Česká republika z evropských fondů celou částku, která je pro ni k dispozici. Pokud by se tak nestalo, celou částku by vyčerpat nemohla. V rámci takzvané čisté finanční opravy by Evropská komise požadovala vrácení peněz vynaložených na problémové projekty.

Odstřihnut od Evropy není ani druhý projekt

Navlas stejné je to i v případě záležitosti, jíž se týkalo třetí úterní hlasování členů výboru. Šlo o návrh vyjmout z evropského financování další středočeský projekt – necelé dva miliony (77 409,76 eura), jež podpořily výstavbu sportovně rekreačního zařízení v Kosmonosích na Mladoboleslavsku. Tam podle Muniových slov policie prošetřuje podezření, že se z dotace proplácely i práce, které ve skutečnosti vůbec provedeny nebyly. I v tomto případě se úřad připojil k trestnímu řízení s požadavkem na náhradu škody. Vyjmutí tohoto projektu z evropského financování podpořilo sedm hlasujících, proti byli tři – a hlasování se zdrželi čtyři.

Rozhodování o vyjmutí projektů z evropského financování je ve středních Čechách historicky první – není nicméně ojedinělé. Podobnou situaci nyní řeší i v dalších regionech, kde ministerstvo financí rovněž doporučuje vyjmout z evropského financování projekty, u nichž se objevily pochybnosti. Munia nicméně zdůrazňuje: to, že se objevilo podezření a věc šetří policie, ještě neznamená, že k pochybení skutečně došlo. 

Jsme jen hlasovací stroje, zaznělo na jednání Výboru Regionální rady Regionu soudržnosti Střední Čechy
- Gabriel Kovács (ANO): České republice hrozí riziko, že budeme kráceni na tom, co můžeme dostat. Návrh, aby nás Evropská komise krátila ve výši poskytnutých finančních prostředků, je výzvou k tomu způsobit škodu. Pokud projekt z evropského financování vyjmeme, cash flow se nezmění. Pokud nevyjmeme, hrozí nám krácení dotace. Rychlé uzavření regionálního operačního programu je i v zájmu kraje. Náklady na provoz Úřadu Regionální rady ROP Střední Čechy dosahují 20 milionů korun ročně. Čím déle bude v provozu, tím déle je budeme platit. Vyjmutí nezastaví žádné stíhání – a udělali jsme také všechny kroky, abychom se přihlásili k náhradě škody.
- Petr Štěpánek (STAN): Jsem přesvědčen, že úřad ROP neudělal chybu ani v jednom případě.
- Marie Kaufmann (ANO): Pro období 2007–2013 nastává období uzavírání – a náš výbor již schválil závěrečnou zprávu. V její příloze jsou dva projekty a jedna systémová záležitost. Že tam ta nesrovnalost je, víme celý rok.
- Kamil Munia, ředitel Úřadu ROP Střední Čechy: Zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům OLAF jsme prostudovali a na jejím základě zahájíme správní řízení, v jehož rámci má být rozhodnuto, zda bude od příjemce vyžádáno vrácení finančních prostředků. Tak se postupuje v případě každého projektu, ke kterému přišel nějaký podnět. 
- Jan Jakob (TOP 09): Závěry OLAFu jsme dostali k dispozici včera. Já nemohu zvednout ruku, když jsem neviděl samotnou zprávu, ze které tyto závěry vyplývají. Tu jsme nedostali, její oficiální znění nemáme. Nicméně závěry, které jsme obdrželi v anglické verzi i v překladu, korespondují s tím, co zveřejnily Hospodářské noviny. 
- Kamil Munia, ředitel Úřadu ROP Střední Čechy: Ministerstvo financí a Nejvyšší státní zastupitelství ČR vydaly doporučení, aby zpráva OLAFu, která je zařazena do trestního spisu, zůstala neveřejná. Diskutoval jsem se státním zastupitelstvím – a řekli mi, že závěry je členům výboru možno poskytnout. Oficiální překlad ještě nemají; ten dostaneme v tomto týdnu. I členové výboru tak dostali pracovní překlad. 
- Dan Jiránek (ODS): Může ředitel úřadu ocitovat doporučení, příkazy nebo co vlastně dostal od ministerstva financí a nejvyššího státního zastupitelství, na jejichž základě se rozhodl neposkytnout členům výboru zprávu OLAFu?
- Kamil Munia, ředitel Úřadu ROP Střední Čechy: Nejvyšší státní zastupitelství vydalo tiskovou zprávu, ministerstvo financí informovalo, že jde o neveřejné informace. Jde pouze o doporučení, která jsem se rozhodl respektovat. V případě doporučení OLAFu podle konzultace se státním zastupitelstvím nebude vadit poskytnout tuto část zprávy pro jednání výboru regionální rady. 
- Dan Jiránek (ODS): To ale bylo obecné doporučení nezveřejňovat. Zveřejnění není poskytnout materiál orgánu, který o tom má rozhodovat!
- Jana Poláková (ODS): Pokud jsou členové výboru regionální rady vnímáni jako veřejnost, nemohu hlasovat zodpovědně. Máme stejně informací jako v médiích. A pokud my nerozhodneme o vyjmutí projektu z evropského financování, rozhodne ministerstvo financí. Jsme tu zbytečně, jako hlasovací stroje – a máme potvrdit něčí doporučení, aniž bychom k tomu měli relevantní údaje. 
- Ctirad Mikeš (STAN): Jestliže se OLAF domnívá, že došlo k pochybení, ať Evropská komise udělá korekci; ten, kdo něco takového sdělí, má také rozhodovat. Korekci by měly udělat orgány Evropské unie. 
- Jan Jakob (TOP 09): Chápu, že s tím Evropská komise nechce mít nic společného, když shledala závažná pochybení. Překvapující ve zprávě OLAFu je, že nespolupracovali zúčastnění, ale ani ministerstvo financí. Pokud by se věc měla řešit na národní úrovni, je tu obava, že to bude zameteno pod koberec. Zvlášť, když je v té zprávě napsáno, že ministerstvo už v minulosti nespolupracovalo!
- Michael Pánek (ODS): Pokud se držím předpokladu, že zpráva OLAFu v médiích je pravdivá, děsí mě profesionalita spáchání podvodu. A děsí mě, že ministerstvo financí odmítlo spolupracovat s evropským orgánem vyšetřujícím dotační podvod. Obava, že to na české půdě bude zameteno pod koberec, nabývá ještě obludnějších rozměrů. Měli bychom také vědět, které další dotace požadovaly firmy spojené s Agrofertem, a tyhle dotace prověřit. Podvod spáchaný s takovou profesionalitou nebude osamocený, jestliže k tomu už někdo má profesionální tým. Úřad by měl vypracovat seznam všech dalších dotací, které čerpaly firmy spojené s Andrejem Babišem. 
- Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) – v roli předsedající: Nejsme v roli soudce ani orgánu činného v trestním řízení. Žádost napište písemně a úřad vám na písemnou žádost odpoví. Nedovolím, abychom z výboru regionální rady dělali tribunál.
- Michael Pánek (ODS): Já v tom politickou rovinu nevidím, pokud žádám, aby byly prověřeny dotace, u nichž je podezření, že mohlo dojít k podvodu. My budeme po nástupnické firmě požadovat 3,5 milionu korun, které její předchůdce vylákal podvodně od Středočeského kraje. Pokud je podezření, že k tomu došlo i v dalších případech, může se jednat o velké peníze. Považuji za svou povinnost žádat prověření, aby kraj nepřišel o peníze, které mohl vydat na základě podvodných podkladů.
- Gabriel Kovács (ANO): Účast mnohých z těch, kteří si stěžují na nedostatek informací, na minulých šesti jednáních výboru byla sporadická. Já pocit, že členům výboru nejsou poskytovány informace, nesdílím. 

Nové návrhy usnesení skončily kritikou jednacího řádu

Obsáhlou diskusi vyprovokoval návrh Jan Jakoba (TOP 09), aby členové výboru odhlasovali, že ukládají úřadu regionální rady zahájit správní řízení, které povede k vrácení dotace na Čapí hnízdo příjemcem. Možnost řízení „o vrácení dotace“ rázně odmítl ředitel úřadu regionální rady Kamil Munia. „Zahájíme daňovou kontrolu – a její výsledek nelze předjímat,“ zdůraznil. Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) navíc doplnila, že úkolovat úřad členové výboru nemohou. Jakob tedy nahradil výraz „ukládá“ slovem „žádá“ – ale ani s tím nepochodil.

Předsedkyně výboru Jermanová v roli předsedající upozornila, že na tomhle fóru platí jiný jednací řád než v případě zasedání zastupitelů. Návrhy je třeba překládat v písemné podobě a sedm dní předem. Jinak rozhoduje předseda, zda je na program jednání zařadí. 

Jakob ovšem namítl, že předkládat návrhy k projednávaným materiálům je možné až ve chvíli, kdy účastníci schůze obdrží podklady. Připomněl, že on se v úterý rozhodl reagovat na to, co obdržel e-mailem teprve v pondělí. Jermanová nicméně poznamenala, že pokud jednací řád členům výboru nevyhovuje, měli už v uplynulých měsících možnost iniciovat změnu. 

I tak Michael Pánek (ODS) opakovaně zkoušel přímo na místě předložit také další návrh na usnesení. Vytrvale se snažil zařadit do programu hlasování o žádosti pro ředitele úřadu regionální rady Muniu, aby za období 2007–2013 vypracoval seznam dotací pro firmy náležející do holdingu Agrofert a zajistil provedení auditu. Neuspěl. „Tohle nedám hlasovat,“ zavrtěla hlavou Jermanová. Munia bez nahlížení do podkladů odhadl, že takových projektů mohlo být kolem dvou desítek – či možná do třiceti.

 

Autor: Milan Holakovský

16.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 8 500 Kč

Asistenti učitelů ASISTENT PEDAGOGA 1.STUPNĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: kurz pro asistenty pedagoga; , Zaměstnanecké výhody: stravování, Kontaktovat nás můžete e.mailem.. Pracoviště: Základní škola václava havla, poděbrady,na valech 45,okres nymburk, Na Valech, č.p. 45, 290 01 Poděbrady 1. Informace: Dana Havlasová, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 85 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní BEZPEČNOSTNÍ PRACOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85 kč, mzda max. 95 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Přijmeme muže i ženy na pozici bezpečnostní pracovník/ce. Pracovní úvazek dle dohody., , Náplň práce: ochrana a ostraha majetku klienta, pochůzková činnost, kontrola bezpečnosti v rámci objektu, eliminace nepoctivých zákazníků, jednoduchá administrativa, komunikace s policií, práce v obchodních řetězcích;, , Požadavky: chuť pracovat, trestní bezúhonnost;, , Nabízíme: pracovní poměr na dobu neurčitou a zázemí stabilní společnosti, kompletní uniformu a příspěvek na obuv, možnost profesního i platového růstu, zajímavý motivační program, zajistíme zkoušky profesní kvalifikace, možnost zajištění ubytovny;, , Kontaktovat nás můžete e.mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Mark2 corporation czech a.s. - albert nymburk, Poděbradská, č.p. 1037, 288 02 Nymburk 2. Informace: Lenka Pelikánová, +420 800 111 112.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČKA - POKLADNÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro prodejnu v Lysé nad Labem hledáme prodavačku - pokladní. , Požadujeme: pracovitost a poctivost; , Nabízíme: stravenky, 25 dní dovolené., , , Zájemci se mohou hlásit u p. Krejčové mobil 602 107 921, e.mail: krejcova@jednotanbk.cz nebo u p. Urbánkové 602 170 923.. Pracoviště: Jednota, spotřební družstvo v nymburce - lysá nad labem, Sídliště, č.p. 1715, 289 22 Lysá nad Labem. Informace: Marie Krejčová, +420 602 107 921.

Výroba - Výroba Pracovnk údržby budov 20 000 Kč

Pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících prostor ÚDRŽBÁŘ, POMOCNÝ PRACOVNÍK. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Jedná se o pomocné práce - stavba, úklid. Řídičský průkaz výhodou. Vhodné i pro zdravotně znevýhodněné osoby., Nabízíme obědy a možnost ubytování., , Kontaktujte nás telefonicky Po - Pá v době od 8:00 - 10:00 hod.. Pracoviště: Exotit s.r.o., 289 32 Oskořínek. Informace: Klára Zalabáková, +420 776 802 518.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koupání, ilustrační foto.

Venkovnímu koupání přeje nejen počasí, ale i kvalita vody

Spalničky. Ilustrační foto.
5

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

OBRAZEM: Na příměstském táboře hrály děti cirkus

Městec Králové - „Já jsem Shrek a budu mít svého oslíka!“ hlásil hned při příjezdu redaktora na příměstský tábor chlapec se zelenými tykadly. Dopoledne se totiž skupina dětí chystala na svá vlastní cirkusová vystoupení. A tak na zahradě základní školy byli k vidění klauni, slon i akrobatky s obručemi.

Ředitel středočeské záchranky složil funkci. Aby byl klid

Střední Čechy – Odcházím, i když jsem nevinen – je ale třeba, aby středočeští záchranáři měli klid na svou práci. Tak lze shrnout postoj dlouholetého ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Martina Houdka, který v pátek rezignoval na svou funkci.

Záchranáři umějí poradit, jak se lze léčit doma

Střední Čechy – Zajistit okamžitou pomoc kvalifikovaných zdravotníků – ale také poradit, jak postupovat v případě, že zdravotní obtíže nejsou tak závažné, aby byl potřebný okamžitý výjezd sanitky. Obojí dokáže operační středisko středočeských záchranářů.

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 19. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT