Zprvu se tato úředničina odehrávala mimo zájem veřejnosti – nicméně v posledních měsících se ROP Střední Čechy setkával s mimořádnou pozorností ze strany politiků i médií. Vše souviselo s jedním z podpořených projektů – „farmou“ s kongresovým centrem Čapí hnízdo na Benešovsku. Kvůli dotaci představující příspěvek na jeho financování čelí trestnímu stíhání spolupracovníci i blízcí premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Včetně samotného Babiše.

Tisíc projektů za 18 miliard

Dopis Evropské komise o finálním uzavření Regionálního operačního programu NUTS 2 Střední Čechy obdržel úřad Regionální rady ve středu. Středočeský ROP tak končí po více než deseti letech, kdy na více než tisícovku velmi různorodých projektů bylo rozděleno přes 18 miliard korun. Poslední akcí se před rokem stalo otevření rekonstruovaného Veigertovského domu v Kolíně, kde sídlí tamější regionální muzeum. 

Využít se během uplynulých let podařilo veškeré prostředky poskytnuté z Evropské unie; příjemcům dotací byly proplaceny projekty dosahující v součtu 102,7 procenta stanovené celkové alokace pro tento program. Ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy Kamil Munia ve čtvrtek připomněl, že využití všech dostupných prostředků je i zásluhou příjemců dotace.

„Svými projekty se podíleli na úspěšné realizaci regionálního operačního programu Střední Čechy,“ konstatoval – a v té souvislosti našel i důvod k poděkování.

Úřad ROPu funguje nadále

Úřad, v jehož čele Munia stojí, bude nicméně pokračovat i po ukončení programu ROP. Nadále plní úkoly spojené s tím, že stále pokračují konkrétní činnosti spojené s realizací programu.

„Jedná se zejména o kontrolu projektů ve fázi zajištění udržitelnosti,“ vysvětlil Munia. Příjemci dotací jsou totiž povinni nejen uskutečnit projekt, na který dostali peníze, ale také musí po stanovenou dobu zajistit jeho další fungování. Právě to se nazývá udržitelností. Pokud to příjemce nedodrží, musí peníze vracet. 

Politické půtky kolem Babiše

Činnost středočeského ROPu byla v posledních měsících sledována právě v souvislosti s dohadováním kolem padesáti milionů pro Čapí hnízdo. To původně patřilo do Babišova podnikatelského impéria, z něhož bylo vyčleněno, získalo dotaci z peněz určených pro malé a střední firmy – a posléze se zase vrátilo zpět.

Pražští kriminalisté i státní zastupitelství jsou přesvědčeni, že v té souvislosti došlo k překročení zákona, naopak Babiš i místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek trvají na tom, že nic takového se nestalo – a oni čelí politicky motivovaným útokům, do kterých se neváhají zapojovat i orgány činné v trestním řízení.

Středočeská opozice reprezentovaná politiky ze STAN, ODS a TOP 09 se před dvěma měsíci snažila zabránit vyčlenění tohoto projektu z evropského financování (bez čehož by k ukončení středočeského ROPu nemohlo dojít). Netajili se obavami, že pokud věc nezůstane pod dohledem Bruselu a stane se pouze národní záležitostí, hrozí, že „Babišova kauza“ bude zametena pod koberec. Při lednovém hlasování sice křídlo odmítající vyjmout Čapí hnízdo z evropského financování prosadilo svou, tohle středočeské rozhodnutí však zvrátilo ministerstvo financí. O vyjmutí následně rozhodlo samo. 

Protože úřad regionální rady pokračuje v činnosti, může svou roli hrát i ve vztahu k Čapímu hnízdu – kdy se již v minulosti přihlásil k trestnímu řízení s nárokem na náhradu případné škody (pro případ, že by šetření prokázalo, že škoda byla způsobena). Z hlediska udržitelnosti projektu však již Čapí hnízdo nekontroluje; tato doba již dávno uplynula.