Řeč na tyto vazby přišla ve čtvrtek odpoledne, kdy hejtmanku Peckovou navštívil na krajském úřadu velvyslanec České republiky v Maďarsku Tibor Bial. Probírali budoucnost, kdy českou ambasádu v Budapešti čekají v příštím stoce sté narozeniny. Velvyslanec vyjádřil přesvědčení, že aktivně se do nich zapojí i Středočeský kraj. Nebyla to přitom jen zdvořilá slova diplomata. V září udělali Středočeši v Budapešti velmi příznivý dojem, když na slavnostní recepci pořádané velvyslanectvím představili repliky královské i císařské koruny, které jsou v majetku kraje, a zasvěceně o nich pohovořili vedoucí oboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu krajského úřadu Kateřina Pešatová i kastelán hradu Karlštejn Lukáš Kunst.

Tehdy také hejtmanka vystoupila na prezentaci City For The Future – či přesněji: jednalo o první akci v rámci nové proexportní roadshow zaměřené na představení chytrých českých řešení pro města, uspořádanou v rámci maďarské konference Civitas Sapiens 21 věnované tematice smart city. Středočeské projekty tehdy v Maďarsku představovali také starosta Kolína Michael Kašpar (STAN), jenž přiblížil aplikace Kolín v mobilu či Kolínská klíčenka, a ředitel Středočeského inovačního centra Pavel Jovanovič pohovořil o záměrech týkajících se cirkulární ekonomiky a udržitelnosti. Střední Čechy se tam ale prezentovaly třeba také představením elektrického SUV Škoda Enyaq iV nabíjeného z velkokapacitního bateriového úložiště pro domácnosti. Právě shrnutí této akce se podle informací krajského úřadu stalo hlavním tématem nynějšího setkání hejtmanky s velvyslancem.

| Video: Youtube

S ambasadorem Bialem nicméně Pecková nejednala na krajském úřadu poprvé. Setkala se s ním už koncem února poté, co velvyslanec debatoval o možnostech součinnosti s radním pro oblast vzdělávání a sport Milanem Váchou (STAN). Domlouvali tehdy především podrobnosti kolem spolupráce škol s partnery na území župy Pešť – započaté již dříve, v roce 2019, ale zásadně narušené covidovou pandemií.