Lidé se rádi obdarovávají na svátek svatého Valentýna. Jak vysvětlil Lukáš Kovanda, muži letos za dárky na Valentýna utratí v průměru zhruba 750 korun, ženy zase průměrně necelých 600 korun. „Trendem doby jsou zážitkové dárky, jako romantický let letadlem, projížďka na „gondole“ po Vltavě a Čertovce v Praze nebo romantická noc v některém z luxusních hotelů,“ podotkl.

Dokládá to i zkušenost květinářů ve Středočeském kraji. Třeba berounský květinář Jan Karnet pozoruje, že se v posledních letech zdvihá zájem o svátek zamilovaných. „Určitě lidi ten svátek baví slavit, v posledních letech pozoruji nárůst,“ řekl. Podle něj pro květiny chodily primárně mladší ročníky, ale poslední dobou svatý Valentýn okouzlil i zástupce starší generace. „Možná to je díky reklamě, že ho začali více prožívat,“ zamyslel se.

A které květiny vedou? „Červená růže je úplná klasika prodává se nejvíce. Poslední dobou ale mají lidé zájem i o míchané kytice, hodně tulipány, třeba červené, ty frčí. Zažíváme takovou obměnu, určitě to není jen o klasické růži,“ podotkl.

Zájem je i o speciální valentýnská menu, které nabízí snad drtivá většina restaurací. „Lidé na svátek svatého Valentýna reagují, mají ho rádi. Někdo by mohl tvrdit, že jde o americký svátek, ale proč si neudělat hezký večer a nevyjít si někam do restaurace?“ řekl Ivan Pokorný, který v Kolíně provozuje kavárnu a bistro Tradice 1894.

Co se ale týká lásky, Středočeši mají celkem jasno. Myslí si, že v současné době je možné mít partnera na celý život – přesvědčených je o tom 81 procento dotázaných, kteří odpověděli v unikátní anketě Deníku. Jenže to má své ale: 53 procenta připouští, že sexuální přitažlivost hrála hlavní roli při výběru jejich dlouhodobého partnera. Sex mezi tři své nejdůležitější priority ale řadí pouze 33 procenta Středočechů.

Se svým partnerským životem je spokojených 54 procent obyvatel Středočeského kraje; 26 procent připouští, že jsou spokojení, ale chtěli by od partnera větší sexuální aktivitu. Že jsou nespokojení se svým partnerem uvedlo v anketě 20 procent hlasujících.

Ve středních Čechách přeje sňatkům nejvíce červen: v roce 2018 se vzalo 1407 dvojic. Těsně na druhém místě je u snoubenců oblíbený srpen, kdy si své ano řeklo 1933 dvojic. Následuje září s 1064 sňatky, červenec s 923 svatbami.