ON-LINE ke koronaviru najdete ZDE

Z úterních údajů středočeské hygienické stanice vysvítá, že nejvíce zasaženy jsou ve středních Čechách nejbližší okolí Prahy, Kladensko, Benešovsko a Mělnicko.

Ke středeční desáté dopolední nicméně krajská hygiena zveřejnila novější údaje – a ty již poskočily mnohem výrazněji: 193 potvrzených případů v kraji. V naprosté většině mají onemocnění lehký průběh, připomněla ředitelka protiepidemického odboru Lilian Rumlová.

„Jedná se vesměs o lidi s cestovatelskou anamnézou a jejich kontakty,“ připojila další souvislosti. Pokyn k testování vydali středočeští hygienici v 1545 případech. Platných karantén, které sami určili, aktuálně evidují 29. O karanténních opatřeních však rozhodují rovněž praktičtí lékaři.

Přinášíme přehled nákazy koronavirem v jednotlivých okresech v České republice.
Koronavirus v okresech: proklikejte si mapu, konečně existují data

Stále platí, že Praha a Středočeský kraj celorepublikovým přehledům o nákaze vévodí. Pak se převaha počtu infikovaných přesouvá na východ republiky – a týká se všech ryze moravských krajů (bez pomezní Vysočiny). Z nich se přes stovku případů přehouply ve statistikách ministerstva kraje Moravskoslezský (138), Olomoucký (118) – a příliš nechybí ani Jihomoravskému (92). V rámci českých regionů mimo metropolitní oblast si zachovávají převahu kraje Ústecký (51) a Karlovarský (48); následuje Pardubický (41).

Celorepublikově ministerstvo hlásí 22 600 provedených testů indikovaných hygieniky, při nichž byla nákaza Covid-19 prokázána u 1497 lidí. Deset z nich se už vyléčilo, tři pacienti zemřeli. Nejnověji se obětí stala seniorka ročníku narození 1949, jež byla do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v neděli přivezena kvůli problémům souvisejících s dlouhodobým onemocněním plic.

Testování ukázalo, že je také pozitivní na koronavirus – a následně vyšlo najevo, že se s ní setkala příbuzná po svém návratu z Itálie. Také dva zesnulí muži – první zemřel v pražské Nemocnici Na Bulovce, druhý v havířovské nemocnici – dlouhodobě trpěli vážnými zdravotními komplikacemi, jež s koronavirem nesouvisely.

Manažerka komunikace Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze Alena Nováková pózovala fotografovi s respirátorem nejvyšší třídy vyrobeným pomocí 3D technologie.
K boji s koronavirem přispívají i středočeští vědci a technici

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník