První vlna úklidové akce, do níž se zapojili především pracovníci Povodí Vltavy, členové Českého rybářského svazu a ochránci přírody, se uskutečnila již v minulém týdnu. Potvrdila, že od nánosů lidského nepořádku přehrada pomoci potřebuje. Uklízeči, kteří se kteří se soustředili především na hůře přístupná místa, nashromáždili celé hromady odpadků.

Ty se pod hladinou střádaly zcela zjevně po celá desetiletí, jak potvrzují například dnes již nevídané obaly od mléka v pytlíku nebo i po letech stále ještě zřetelné cenovky s jednotně určenou částkou v Kčs. Převažovaly nicméně zrezivělé plechovky, skleněné střepy a plastový odpad – včetně pozůstatků kempinkového nábytku. Nechyběly však ani větší kousky; například poničené sudy.

Gruntování podél celého břehu

V sobotu úklid pokračuje velkou akcí, do níž se mohou přihlásit tři stovky dobrovolníků. Gruntovat se bude mezi devátou dopolední a 14. hodinou, připomněl Hugo Roldán z centrály Povodí Vltavy. Konstatoval, že díky spolupráci s týmy Českého svazu ochránců přírody a s Českého rybářského svazu je organizačně sbírání odpadků zajištěno na celkem 45 lokalitách podél celé nádrže. „Informace, včetně možnosti registrace, jsou uvedeny na webových stránkách Povodí Vltavy, Českého svazu ochránců přírody a Českého rybářského svazu,“ poznamenal Roldán.

close Páteční Deník s TV magazínem. info Zdroj: Deník zoom_in

Snadno dostupné jsou podrobnosti třeba na webu www.UklidmeCesko.cz, a to pod označením „Zahřívací akce Ukliďme svět, ukliďme Česko 2020 – Ukliďme Orlík!“ Zájemci se tam mohou dozvědět, že třeba do úklidové skupiny se srazem na hrázi u obce Solenice na Příbramsku se již přihlásilo 56 lidí – stále ale zůstává šest volných míst pro další dobrovolníky. Zájemci o účast také dostanou základní doporučení: je třeba vybavit se svačinou a ideálně i hrnkem na teplý čaj; naopak rukavice a pytle na odpad zajistí organizátoři.

V souvislosti s úklidem Orlíku připomněla Kateřina Landová z Českého svazu ochránců přírody, že jde o „první vlaštovku“. Za dva měsíce přijde velký jarní úklid v rámci plošné kampaně Ukliďme Česko, chystaný na sobotu 4. dubna.

Minule se nasbíralo 22 tun

Aktuální je však nyní právě Orlík. „Rozhodli jsme se využít jedinečné příležitosti, kterou nám nyní nabízí snížená hladina, a společně vyčistit břehy od nahromaděných odpadků,“ připomněl generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. „Sami to ale nezvládneme – a do zahájení opětovného napouštění nádrže zbývá už jen několik dnů. Proto jsme pozvali dobrovolníky z řad veřejnosti, aby přiložili ruku k dobrému dílu,“ konstatoval.

Kubala také připomněl, že při obdobné akci před 16 roky se Orlíku podařilo ulevit od 22 tun odpadů. Bude to letos víc?

Shromaždiště pro jednotlivé úseky pro uklízení Orlíku 15. února
- Hráz přehrady (Solenice na Příbramsku)
- Kemp Trhovky (Milešov na Příbramsku; pravý břeh Vltavy)
- Soudný potok (Bukovany na Příbramsku; levý břeh Vltavy)
- Kemp Podskalí (Klučenice na Příbramsku; pravý břeh Vltavy)
- Staré sedlo u Žďákovského mostu (Orlík nad Vltavou na Písecku; levý břeh Vltavy)
- Štědronín (Zvíkovské Podhradí na Písecku; levý břeh Vltavy; Otava)
- Červená II. u Květova (Zvíkovské Podhradí na Písecku; pravý břeh Vltavy)
- Albrechtice nad Vltavou (na Písecku; levý břeh Vltavy)
- Dražíč (na Českobudějovicku; pravý břeh Vltavy)
Zdroj: UkliďmeČesko.cz