V kraji skončil STAN na druhém místě, na Kolínsku první 38,10 procenta hlasů. V samotném Kolíně se Starostům a nezávislým dařilo ještě lépe, získali 57,19 procenta hlasů. „Výsledek interpretuji jednoznačně jako úspěch, když se uvažovali, jestli máme jít na vyšší než lokální úroveň," uvedl k výsledku voleb.

Zeptali jsme se Víta Rakušana, jaké možné koalice STAN vidí v kraji. Ten jednoznačně odmítá stranu KSČM v koalici. „Voliči komunistům jasně vzkázali, co si o jejich působení na kraji myslí, to je nepřekročitelná věc," zdůraznil.

Jednat plánují Starostové s hnutím ANO 2011. „Nemám rád obcházení vítěze voleb, na komunálu jsem to kritizoval, to je pohrdání volbami. Respektujeme, že hnutí ANO 2011 zvítězilo a myslíme si, že by mělo mít zastoupení v radě kraje," řekl.

Nyní Starostové podle jeho slov řeší třetího koaličního partnera. „Matematika je neúprosná, náš součet nadpoloviční většinu nedává," zdůvodnil. A jestli bude STAN požadovat post hejtmana? „Zatím jsme se o personáliích nebavili, budeme to teprve řešit. Buď někdo z hnutí ANO, nebo my, nikdo jiný to být nemůže," podotkl.

Nízká volební účast

Ve Středočeském kraji volilo pouze 34,76 procenta oprávněných voličů. Lídr STAN to považuje za „velkou facku pro všechny politiky". Jak to řešit? „Měli bychom se vzpamatovat a řešit problémy, které lidi trápí, pokusit se eliminovat politikaření, hádání se a agresi, která je všude přítomná," míní.

Dalším krokem je podle něj vrátit politiku blíže lidem. „To jako Starostové dlouhodobě prosazujeme a podporujeme. Zároveň to je důkaz, že systém voleb v České republice musí projít obrovskou modernizací," vysvětlil.

Co tím myslí? Třeba elektronické volby. „Musíme si vzít příklad z Estonska, kde zavedli elektronické hlasování. Volební účast mladých lidí neuvěřitelným způsobem vzrostla a angažovanost mladých lidí v politické také," řekl.

Podle něj by bylo nutné začít debatovat o tom, aby v horizontu čtyř let Česká republika volila elektronicky. „Jsem přesvědčen, že to může přinést výrazné zapojení mladých lidí, kterým není blízké vzít obálku a jít do volebních místností. Průměrný věk voliče byl okolo 60 let, to je jasným signálem, že musíme oslovit mladé. K tomu je nutná technická změna modelu hlasování," dodal.

Čtěte také: Pokud se Pokorná Jermanová stane hejtmankou, složí poslanecký mandát