Cíl je ale všude stejný: sbíráním povalujících se odpadků odstranit nepořádek, jehož odvezení následně zajistí organizátor. Někde bude akcí hned několik, a to nejen v největších městech: třeba ve Vrchotových Janovicích hned tři.

Úklidová kampaň, jejíž hlavní den byl vyhlášen na sobotu, ale jednotlivé akce se mohou konat i v jiných dnech, je součástí akce organizované celosvětově; ve více než 150 zemích. U nás ji koordinují zástupci spolku Ukliďme Česko (na jehož stejnojmenném webu je zveřejněna mapa, kde místní organizátoři zvou k zapojení další dobrovolníky) společně s Českým svazem ochránců přírody.

Účastníci se přitom nemusí soustředit jen na očišťování přírody zaneřáděné lidmi. Na Příbramsku a Berounsku, konkrétně v Dobříši a Hořovicích, je uklízení spojeno i s běháním. A lze najít třeba i úklidové akce pořádané v rámci předvolební kampaně. Napříč stranami.

Chystané úklidové akce v okresech:
- Benešovsko: 10
- Berounsko: 13
- Kladensko: 13 + 7 pytlomatů v Kladně
- Kolínsko: 8
- Kutnohorsko: 6
- Mělnicko: 3
- Mladoboleslavsko: 14
- Nymbursko: 10
- Praha-východ: 8
- Praha-západ: 15
- Příbramsko: 12
- Rakovnicko: 2
Zdroj: www.uklidmecesko.cz

Úklidová akce už má tradici a obvykle se těší značnému ohlasu; zvlášť v případě příznivého počasí. Koná se i na jaře – byť letos koordinátoři v rámci opatření proti šíření koronaviru nedoporučovali organizované vycházky, ale jen úklidy individuální či rodinné. A právě koronavirová doba má na svědomí, že uklízet je potřebné s větší naléhavostí než jindy: lidé častěji vyráželi do přírody v okolí měst – a zůstalo po nich větší množství odpadků.

„Jarní úklidové akce již podruhé narušila epidemická situace, respektive vládní opatření,“ připomněl Miroslav Kubásek z organizujícího spolku. „Letos se tak jarní úklidy konaly alespoň formou takzvaných pytlomatů, u kterých si dobrovolníci vyzvedávali pytle na odpad – a poté vyráželi uklízet individuálně či v rodinném kruhu,“ zmínil jarní kampaň.

Upozornil současně, že cílem akce není jen samotné odstraňování nepořádku. Organizátoři chtějí také nabídnout zamyšlení o odpadech. „Nejen pro dobrovolníky, ale i pro nejširší veřejnost jsme připravili novou aplikaci www.KAMsNIM.cz, která ukáže uživatelům nejbližší místa, kam správně odkládat odpady a věcem, které jim dosloužily, dávat šanci na druhý život,“ řekl Kubásek. „A především vzniku odpadů předcházet,“ zdůraznil.

Veronika Andrlová ze svazu ochránců přírody podotkla, že na uklidmesvet.cz i na sociálních sítích úklid zpestří i fotografické soutěže: jak tradiční „před a po“, tak „fotografie z akce“ – přičemž šanci vyhrát prý mají záběry, které budou nejzajímavější, nejvtipnější či nejakčnější. „Poslední soutěží je videosoutěž – z úklidu, o odpadcích, o recyklaci nebo jen o tom jak třídíte doma,“ doplnila Andrlová.