„Ano, mám k dispozici auto s řidičem – a ano, mám také k dispozici auto k soukromému užívání,“ odpověděla veřejně na dotazy, které dorazily na krajský úřad. S tím, že smlouva týkající se vozidla k soukromému užívání výslovně stanoví, že je může poskytnout i manželovi.

Před novináři hejtmanka prohlásila, že kolem využívání krajského auta není nic neobvyklého. „Odvádím silniční daň, platím naftu – a soukromé jízdy vykazuju,“ konstatovala.

Možnost využívat služební auto k soukromým účelům patří k oblíbeným benefitům, jež zvláště firmy poskytují svým zaměstnancům. Často se přitom nevztahuje jen na manažery, ale také třeba na pohotovostní techniky nebo obchodní zástupce, kteří přidělený vůz každodenně využívají přímo při plnění pracovních úkolů. Podmínky používání se mohou výrazně odlišovat – a to nejen u různých společností či institucí, ale i na rozdílných postech u téhož zaměstnavatele. Bývá obvyklé, že soukromě ujeté kilometry zaměstnanci vykazují. Soukromé využívání auta se může projevit i na daňovém zatížení zaměstnance.