Pietního aktu se také zúčastnil starosta obce Senice Václav Novák. „Na samém konci loňského roku již uběhlo sedmasedmdesát roků od seskoků československých výsadků, přičemž zmíněná skupina Silver A seskočila právě u Senic. Jak známo odvážní a stateční vojáci plnili na tehdy okupovaném území republiky obtížné úkoly. Prokázali mnoho odvahy a nakonec za to zaplatili svými životy,“ uvedl starosta.

Dorazila celá řada osobností a zástupců mnoha institucí, organizací nebo spolků. U pardubického památníku byly položeny věnce a kytice. Záštitu převzal ministr kultury Lubomír Zaorálek. Podobně jako senátor Jan Tecl připomněl význam a odkaz skupiny i dalších odbojářů. „Do odboje a na podporu Silver A se hned na začátku okupace zapojilo hodně lidí, kteří riskovali tvrdé tresty a své životy. Neohroženě vedli nebo podporovali boj proti nacismu. Hlavním posláním setkání je předávání vzpomínek na dobu, která už dávno uplynula, a na lidi, kteří již dávno nežijí, ale nesmí být zapomenuti,“ řekl kromě jiného Zaorálek.

Společenská část setkání se konala v nedalekých Sezemicích, kde trávil část svého mládí velitel paraskupiny Silver A plk. in memoriam Alfréd Bartoš. Vystoupil žesťový soubor hudby Armády ČR. Svoje zajímavé příspěvky nabídli historici Vojtěch Blodig a Vojtěch Kyncl. „Už nyní připravujeme na letošní léto v Senicích pietní vzpomínku Pocta statečným. Vzpomínková akce se uskuteční v sobotu 20. června před obecním úřadem,“ konstatoval starosta Václav Novák.