Ornitologové však ze zkušenosti z minulých ročníků vědí, že počty se ještě budou zvyšovat. „Na poslání výsledků mají lidé čas do 14. ledna,“ připomněla Dita Hořáková, která má v rámci ornitologické společnosti propagaci Ptačí hodinky na starost. Termín letošního ročníku sčítání ptáků, s nímž ornitologům pomáhají amatérští pozorovatelé, byl stanoven na 7. až 9. ledna.

Prvenství jasně patří koňadrám

Dobrovolní sčitatelé informují o svých pozorováních prostřednictvím webu ptacihodinka.birdlife.cz – proto jsou k dispozici průběžné výsledky – mají ale i tradiční možnost poslat přehledy svých pozorování na papíře. Po 14. lednu začnou ornitologové hlášení odborně vyhodnocovat. Očekávají, že konečné výsledky budou k dispozici ve druhé polovině února.

Již „očištěné“ od výsledků, které s pozorováním volně žijících zimujících ptáků nesouvisejí. I taková hlášení se totiž objevují. Ve středních Čechách někdo informoval třeba o spatření australského papouška – šlo o roselu žlutohlavou – nebo 16 kurů domácích; tedy slepic.

Hejnko zvonků zelených v zimě.
Ozelení zvonci krmítka, nebo se propadnou do vzpomínek?

Loni se celkový počet účastníků vyšplhal na 27 123 lidí, kteří během 19 214 sčítacích hodinek pozorovali 538 607 ptáků. Letošní čísla napovídají, že pozorování (i spatřených ptáků) bude podstatně víc. Prozatím celorepublikově i ve středních Čechách vedou sýkory koňadry před vrabci polními a vrabci domácími – v Praze jsou ale přední příčky odlišné: také jsou první koňadry, avšak následují holubi domácí a sýkory modřinky. A před vrabce (i v hlavním městě bylo viděno víc polních než domácích) se ještě dostala straka obecná.

Ředitel ornitologické společnosti Zdeněk Vermouzek oceňuje, že každým rokem počet účastníků roste. „Dobrovolná účast veřejnosti je jedinou možností, jak získávat potřebné údaje z rozsáhlého území. Všem účastníkům patří velký dík,“ zdůraznil, že díky tomuto programu občanské vědy se ornitologové dostanou k údajům, které by bez přispění laiků nebylo možné získat. Cenný je právě počet pozorovatelů a sledovaných míst.

I nevidět nic má svou hodnotu

I když pozorovatelé nemuseli sledovat ptactvo jen na krmítku, většina sčítání pochází právě z jejich okolí, připomněla Jechumtál Skálová. Zdůrazňuje, že ornitologové sbírají i data o tom, že v danou hodinu žádný pták na krmítko nepřilétl. „I tyto údaje jsou pro nás důležité – a prosíme sčitatele o jejich zaznamenání. „Prázdná“ pozorování tvoří prozatím 1,6 procenta sčítání,“ připomněla Jechumtál Skálová. Shrnuje současně význam Ptačí hodinky: pomocí dlouhodobého projektu se podaří zjistit, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají.

Čáp bílý
Proč čápi zanevřeli na část středních Čech? Nenabízí dost potravy

„Ptačí hodinka je sice už za námi, ale krmítko bychom měli i nadále sledovat a pečovat o ně. Denně odstraňujeme zbytky potravy a trus a pravidelně ho čistíme,“ připomněla Jechumtál Skálová. „Pokud pozorujeme ptáka, který je nemocný nebo uhynulý, je potřeba přestat s přikrmováním aspoň na dva týdny, všechna krmítka vyčistit a nechat důkladně vyschnout. Zároveň je potřeba pozorování ohlásit na web birdlife.cz/choroby, kde jsou i další informace. Je nutné také informovat sousedy, kteří mají krmítka,“ doplnila.

Aby ornitologové upozornili na ptačí choroby, vyhlásili ptákem roku 2022 zvonka zeleného. Jeho populace se v posledním desetiletí snížila o dvě třetiny, a to hlavně v důsledku onemocnění trichomonózou. V průběžném pořadí výskytu ptáků je zatím zvonek celorepublikově na šesté příčce, ve středních Čechách pak sedmý. V Praze mu patří desátá pozice.