Pavel Fojtík (STAN) připomněl, že jednání výborů jsou otevřená veřejnosti v Olomouckém kraji, v Libereckém kraji – a nejnověji i v Praze. „Je to trend, kterým bychom se měli ubírat,“ poznamenal. S tím, že zkušenost odjinud ukazuje, že přicházejí většinou odborníci – a rozhodně není potřeba pořádat jednání v „předimenzovaných sálech“.

Podpořil ho Tomáš Havlíček z rovněž opoziční ODS. Naopak zástupci hnutí ANO z koalice vládnoucí Středočeskému kraji vidí věc jinak. Rozhodovat o změně není podle Martina Hermana (ANO) nyní aktuální. „Připravujeme nový jednací řád, který chceme schválit napříč politickým spektrem,“ upozornil. Neodpověděl však na otázku Martina Macháčka (STAN), zda se v novém návrhu s otevřením výborů pro zájemce z řad veřejnosti počítá; připravovaná pravidla nyní nepovažuje za vhodné „dávat do pléna“. Náměstek hejtmanky Gabriel Kovács (ANO) navíc připomněl, že přístup veřejnosti na jednání výborů umožňuje už současná podoba jednacího řádu.

Kolegům ze STAN Herman vytkl, že se svým návrhem vyrukovali přímo na zasedání zastupitelů; bez předchozího projednání v rámci zastupitelských klubů. Lze tedy předpokládat, že až bude návrh nového jednacího řádu dopilován, zamíří k debatám právě do klubů: jak těch koaličních, tak opozičních.