K novému pavilonu vede jednak lávka od západního okraje Údolí slonů a jednak cesta od Afrického domu. Navíc přímo před pavilonem vznikl další vchod do zoo se zastávkou autobusů MHD.
Nový pavilon goril nese název Rezervace Dja podle oblasti v Kamerunu, kde Zoo Praha od roku 2013 provozuje svůj projekt Toulavý autobus. „Díky důkladné znalosti tamních reálií se do pavilonu podařilo přenést pozoruhodně věrohodnou atmosféru afrického venkova i tropického deštného lesa,“ řekl ředitel zahrady Miroslav Bobek, který stavbu pavilonu označuje za „projekt desetiletí“.
Pro stavbu nového pavilonu byla vybrána lokalita na konci výběhů Afrického domu pod viničním domem Sklenářkou. Výhodou tohoto umístění v horní části areálu je, že se nachází mimo zátopovou oblast. Hlavním architektem stavby byl Petr Bouřil ze studia ABM architekti. Stavební práce od prvního výkopu do předání stavby trvaly 29 měsíců, celkové náklady dosáhly částky 300 milionů korun.
Online přenos
„Stejnou pozornost, s jakou jsme přistupovali k expozicím pro zvířata a k chovatelskému zázemí, jsme při stavbě nového pavilonu věnovali i prostorům pro návštěvníky. Hlediště před vnitřní i venkovní expozicí goril nepochybně překvapí svou velikostí a i další strategicky umístěná posezení nabídnou skvělé výhledy,“ uvedl Bobek.
Na dvou monitorech u vnitřního hlediště pak běží online kamerový přenos z expozic s identifikací goril. Třetí obrazovka nabízí doplňkový obsah, díky němuž se zájemci dozvědí víc o gorilách v Praze i v přírodě a také o rezervaci Dja v Kamerunu.
Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.
Chovnou skupinu goril nížinných v novém pavilonu tvoří dominantní samec Kisumu, samice Duni – dcera slavné pražské gorily Moji, dále samice Kijivu, její poloviční sestra Shinda se svým synem Ajabuem a nejstarší gorila Kamba, která jako jediná pochází z přírody. V novém pavilonu gorilí skupina vůbec poprvé sdílí expozici s jiným živočišným druhem – společnost jim zde dělají guerézy pláštíkové.
Vedle stylizované africké vesnice se v pavilonu zabydleli urostlí hlodavci, kteří mohou dorůstat až velikosti kočky – krysy obrovské. Ty expozici sdílí s kaloni plavými. „V další společné expozici pak uvidíte talapoiny severní a osináky africké. Jakmile skončí karanténa nového páru goril, na jejich místo se nastěhují kočkodani Brazzovi a štětkouni afričtí,“ upozornil ředitel zoo. Vivária pak osídlila pestrá směsice menších obyvatel pralesního podrostu: želva ohebná, žabka afrička ozdobná, velký pavouk nefila a různé druhy hmyzu.