VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obžalovaní jsou vinni, zopakoval v Rathově kauze státní zástupce

Střední Čechy – S výhradami vůči státnímu zástupci Petru Jirátovi neuspěl v úterý u Krajského soudu v Praze někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath. Ještě předtím, než žalobce začal přednášet závěrečný návrh v rámci opětovného projednávání údajných korupčních manipulací s krajskými zakázkami, chtěl uplatnit námitku jeho podjatosti. Předseda senátu Robert Pacovský ho vyzval, ať tak učiní písemně.

20.3.2018
SDÍLEJ:

Závěrečné řeči začaly v úterý u Krajského soudu v Praze v kauze údajných korupčních manipulací se zakázkami Středočeského kraje, kde mezi 11 obžalovanými nejviditelněji vyčnívá někdejší hejtman David Rath.Foto: Deník / Holakovský Milan

„Deset minut až čtvrt hodiny,“ žádal Rath, aby ho nechal přednést své argumenty. Soudce však trval na svém: všechno v písemné formě. „Dnes bychom rozhodnout nemohli; rozhodovat bude státní zastupitelství,“ vysvětlil Pacovský. Vzhledem k tomu, že Rath i tak opakovaně trval na tom, aby byla do protokolu zanesena informace, že státní zástupce byl o jeho výhradách informován ještě před svým vystoupením v jednací síni, lze očekávat, že obhajoba má v této souvislosti v rukávu snahu o nějaký procesní zvrat. V úterý nicméně Jirát začal mluvit – tak, jak bylo plánováno.

Řada výtek k vrchnímu soudu

Situace je podle žalobce jasná; o vině všech 11 obžalovaných nemá nejmenší pochybnosti. Jirát má za to, že je usvědčují především policejní odposlechy – ty prostorové i monitoring telefonních hovorů – ale i další důkazy včetně listinných, výpovědí svědků a přiznání spolupracující obviněné, stavební podnikatelky ze Slaného Ivany Salačové. Připomněl, že může jen zopakovat, co již pronesl v minulosti; před původními rozsudky v roce 2015. Možná až nečekaně ostře se Jirát obul do členů odvolacího senátu Vrchního soudu v Praze, kteří předloni verdikt zrušili s výhradou ke způsobu povolování odposlechů a věc vrátili krajskému soudu k novému projednávání. 

„Šlo o porušení zákona ve prospěch všech obviněných osob,“ odkázal Jirát na pozdější rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR, že odposlechy zákonu neodporovaly. Podivil se, že nikdo z trojice soudců odvolacího senátu nezná judikáty, které zvolený postup vylučují, a ohrazoval se proti konkrétním tvrzením v jejich rozhodnutí, jež označil jako nepravdivá. Zmínil například údajně chybějící odůvodnění Okresního soudu v Ústí nad Labem, který odposlechy povoloval. „Ve spisu je,“ upozornil Jirát.

Za peníze rozhodnuto předem

Ve vlastní kauze zakázek na rekonstrukci gymnázia v Hostivici, buštěhradského zámku i dodávek pro krajské nemocnice žalobce zopakoval, co policie tvrdí od počátku: ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová (dnes již Kottová) se svým partnerem (a nyní manželem) Petrem Kottem společně s Rathem a za aktivní účasti Lucie Novanské z firmy, která pro Středočeský kraj zajišťovala administraci veřejných zakázek, nastavili administrativní systém budící zdání legality, kdy s vědomím Ratha a jeho předchozím souhlasem Kottovi trestnou činnost koordinovali a řídili – a sami se jí aktivně účastnili.

Jirát trvá na tom, že podle předchozích dohod byla vždy vybrána firma, která za předem stanovený úplatek zakázku získá. Ta pak jednala ve shodě s ostatními uchazeči, jejichž nabídkové ceny znala – především však měla možnost stanovit si už do zadávací dokumentace podmínky, které pomohou vyšachovat případné další zájemce o zakázku. V případě buštěhradského zámku Jirát v této souvislosti zmínil požadavek kvalifikačních kritérií v oblasti archeologických a restaurátorských prací a podmínku praktických zkušeností s restaurováním historických staveb. 

V souvislosti s chystanými pracemi v Buštěhradu také Jirát připomněl, že původně se počítalo s 15milionovou „provizí“ (tedy úplatkem) – a Rath měl svým rozhodnutím zvýšit částku na 24 milionů, což si vyžádalo rozsáhlé manipulace s dokumentací, aby se podařilo potřebné peníze vygenerovat z celkové ceny zakázky, kterou nakonec měl kraj zaplatit. Úkolem ostatních firem účastnících se výběrového řízení bylo podle Jirátových slov jen působit jen jako „křoví“ – a záměrně předkládat vyšší nabídkové ceny. Rath pak měl zajistit bezproblémové odsouhlasení zakázek při jednání rady kraje a valných hromad nemocnic (ty fungují jako akciové společnosti). 

Proslovy se zřejmě protáhnou

Úterní zahájení závěrečných řečí, kdy postupně vystoupí státní zástupce, obhájci a nakonec se dostanou ke slovu i obžalovaní, se sice setkalo se značným zájmem médií – přesto však byl nižší než v minulosti. Prořídle to vyhlíželo i v jednací síni. Z 11 obžalovaných se osobně dostavili jen dva – vedle Ratha ještě Lucia Novanská; ostatní požádali o jednání bez své účasti. Rozhodně méně obsazeny než v minulosti zůstaly i lavice pro veřejnost. Zahájení Jirátovy řeči sledovalo 15 posluchačů, po dvaceti minutách vzrostl jejich počet na 16. 

Až se Rath, jenž vytrvale trvá na své nevině, dostane ke slovu, lze očekávat obsáhlý monolog. Když se totiž někdejší hejtman snažil kriticky rozebrat někdejší verdikt později zrušený vrchním soudem, jímž mu stejný senát vyměřil trest odnětí svobody v trvání 8,5 roku, soudce Pacovský ho zastavil s tím, ať předkládá pouze nové důkazy; k dalším projevům bude mít příležitost v rámci závěrečných řečí. Rath toho jistě využije, i když neočekává, že by svou výmluvností mohl něco změnit. „Rozsudek je předem jasný,“ řekl v úterý novinářům při příchodu do soudní budovy. 

V minulosti opakovaně zdůraznil, že on se zakázkami nemanipuloval a úplatky za jejich ovlivňování nebral. Jediné, čeho se „dopustil“, mělo být podle jeho náznaků shánění sponzorů pro předvolební kampaň ČSSD, což po něm požadovaly stranické špičky. Mimo jiné trvá na tom, že zakázky rozhodně nebyly předražené o částky na údajné úplatky, jak by plynulo z Jirátových argumentů.

Autor: Milan Holakovský

20.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 14 000 Kč Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 38. Poznámka: Pracoviště : Semice 196 a další pracoviště firmy/zem.polnosti/ okr.Nymburk, , Kontaktovat nás můžete telefonicky Po - Pá od 5:00 - 13:30 hod.. Pracoviště: Bramko, s.r.o. - pracoviště 1, 289 17 Semice. Informace: Hana Houšková, +420 325 517 450. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 12 200 Kč Pracovníci ostrahy, strážní STRÁŽNÝ, VRÁTNÝ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Náplň práce: kontrola vozidel, obchůzková činnost;, Kontaktujte nás e.mailem nebo telefonicky.. Pracoviště: Hok plus, spol. s r.o. - poděbrady, 289 07 Libice nad Cidlinou. Informace: Naděžda Pelechová, +420 777 295 116. Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 15 000 Kč Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro posílení našeho kolektivu hledáme nové kolegy, co se práce nebojí a jsou spolehliví,flexibilní. Praxe výhodou. , Zájemci nás mohou kontaktovat na tel.č. 728 669 033 od 8:00 do 20:00hod, osobně od 9:00 hod. nebo na e-mail: restaurace@ugregoru.cz.. Pracoviště: Restaurace u gregorů, Palackého třída, č.p. 440, 288 02 Nymburk 2. Informace: Filip Šťastný, +420 728 669 033. Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 25 000 Kč Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení PRODAVAČ/KA GRILOVANÝCH KUŘAT. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jsme firma, která provozuje síť mobilních prodejen s grilovanými specialitami. Hledáme prodejce / griléra, který bude 4 dny v týdnu připravovat a prodávat na 4 prodejních místech v regionu. Nabízíme nadprůměrnou mzdu, práci 4 dny v týdnu, zaškolení, zázemí stabilní firmy, dobré jméno značky, dlouhodobý pracovní poměr, vánoční volno 2 týdny. Grilér se stará zejména o kvalitu, prodej a své zákazníky. , , Požadujeme řidičský průkaz sk. B, zdravotní průkaz, upravený zevnějšek a chuť pracovat. Práce je vhodná i pro absoloventy., , Více informací najdete na www.countrygrill.com., Zavolejte si pro více informací nebo nám pošlete Váš životopis.. Pracoviště: Country grill čr, s.r.o. - nymburk - dvory, 288 02 Nymburk 2. Informace: Kateřina Marková, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Areál nymburské nemocnice.

V nemocnici exploduje bomba. V Nymburce se chystá velké cvičení

Oslavy školy v Ostré rozprostřeli organizátoři do několika dnů.
6

V Ostré slavili 110 let školy. I s hercem Janem Čenským

Pro Vánoce chystá Loučeň i neviditelný stromeček

Střední Čechy – Předvánočními přípravami žije již nyní tým zámku Loučeň na Nymbursku. Aktuálně se tam sice chystají na víkendové napoleonské slavnosti včetně pátečních napoleonských prohlídek, na akce s vánoční atmosférou nicméně již v tiskové zprávě upozornila Kateřina Groškov Řeháková.

Ukradených aut výrazně ubylo, i vloupání je méně

Střední Čechy – V ohrožení jsou auta nejen za jízdy, ale také při parkování, když zůstanou bez dozoru. Zaměřují se na ně zloději mající spadeno na celé vozidlo i vykradači jdoucí po věcech, jež lidé zanechali uvnitř a které by se snadno daly zpeněžit. Nejvíce ve „městě aut“ Mladé Boleslavi, tradičně také na Kladensku – a zvlášť v posledních letech s rostoucí intenzitou rovněž v nejbližším okolí hlavního města.

Bikrosová dráha místo odpadků a zloděj, co se s okradeným hádá: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 18. září 2018.

Plány na vznešenou budoucnost přerovského zámku zůstávají zatím v říši snů

Střední Čechy – Nic nového se zatím neodehrálo. Tak si v souvislosti se záměrem převést zámek v Přerově nad Labem na Nymbursku do majetku kraje posteskl středočeský radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD). Přerov navštívil o víkendu, kdy se v tamějším Polabském národopisném muzeu konaly dožínkové slavnosti spojené s folklorem i představením tradičních řemesel.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT