Nakonec dar hejtmanství pro první miminko roku připadl právě Kubíkovi: rodiče Heliodora totiž nejsou Středočechy; bydlí v Rokycanech v Plzeňském kraji. A byť je hořovická porodnice nejblíž, střední Čechy už to nejsou.

Pravidla udílení finančního prvnímu miminku roku přitom hovoří jasně: peníze patří rodině děťátka narozeného v nemocničním zařízení ve Středočeském kraji jako první v pořadí v daném roce, pokud alespoň jeden z rodičů má trvalé bydliště na území středočeského regionu. Květinu, darovací smlouvu na deset tisíc korun (jde přitom o peníze, které nelze utratit za cokoli, ale pouze za potřeby pro dítě) plus dárkový balík s výbavičkou jela proto hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) v lednu předat rodičům Jakuba. Také maminka Heliodora však dostala květinu a věcný dar v podobě výbavičky.

Stejná pravidla i shodná částka jsou aktuální i pro narození prvního Středočecha v roce 2020, potvrdila hejtmanka Deníku. „Pro poskytnutí desetitisícového daru je podmínkou trvalé bydliště alespoň jednoho z rodičů na území kraje,“ konstatovala. S tím že pokud by to v případě miminka, jež ve středočeských porodnicích přijde na svět jako první, nebylo splněno, není pro krajské radní problém koupit i pro ně malý dárek.

Bydlištěm rodičů v Praze jsou novoroční dary podmíněny i v hlavním městě. V metropoli však již od roku 2001 dostávají prémii rodiny všech malých Pražánků narozených na Nový rok, aby se zabránilo zbytečnému „soutěžení“ porodnic o prvenství.