Po silném větru bylo ještě v úterý ráno bez proudu několik stovek odběratelů. ČEZ jich evidoval 300 ve středních Čechách a na Šumpersku. E.ON pak kolem 180 na jihu Čech. Během dopoledne se podařilo poruchy odtsranit. 

"Do dnešních 7:00 evidujeme přes sto událostí v souvislosti se silným větrem. Nejvíce zasaženými oblastmi bylo Benešovsko, Praha - západ a Praha - východ," uvedl hasiči Středočeského kraje na twitteru.

Hasiči z Dobříše zasahovali například u stromu, který hrozil pádem na dům a dětské hřiště. Ve Slaném pak hasiči odklízeli strom, který spadl na silnici přímo před projíždějící kamion, který do něj narazil.

Ve Slaném v Ouvalově ulici spadl strom přímo před projíždějící kamion, který do něj následně naboural.Zdroj: Zdeněk Řehák

Ke spadlým stromům se vyjíždělo i na Kolínsku. „V souvislosti se silným větrem je evidováno celkem sedm událostí, při kterých nebyl nikdo zraněn, a nedošlo k ničemu mimořádnému. Jednalo se o spadlé stromy na vozovku,“ uvedla tisková mluvčí Tereza Fliegerová za Středočeský hasičský záchranný sbor.

Čerstvý jihozápadní vítr, který sužoval celé střední Čechy už od pondělí, lámal stromy také na Kutnohorsku. „Za dobu výstrahy meteorologů měli hasiči na Kutnohorsku tři výjezdy k popadaným stromům. Dva stromy spadlé přes komunikaci odklízeli u obce Talmberk,“ uvedla mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová.

Podle meteorologů dosahovaly nárazy větru 55 až 90 kilometrů v hodině, v úterý odpoledne ale začal vítr utichat.

V pondělí kvůli větru kolabovala také železniční doprava. Po pádu stromu na koleje byl včera například zastaven provoz na trati mezi Zbraslavicemi a Zručí nad Sázavou, ještě večer se ho však podařilo obnovit. Na trase z Poděbrad do Choťánek, která je i trasou do Kolína, spadl na trakční vedení strom. „Provoz byl následně na železnici zastaven. České dráhy přistavili autobus, který pomohl evakuovat zhruba sto padesát lidí do vedlejší obce. Pro spousty lidí přijeli i příbuzní v osobních automobilech,“ doplnila mluvčí Tereza Fliegerová.

Silný vítr poznamenal také provoz přívozu přes Labe v Nymburce. Ten byl v pondělí ukončen před pátou hodinou a obnoven bude podle počasí. 

Vítr by měl podle předpovědi meteorologů utichnout okolo úterní 14. hodiny.