Profesionální hasiči z Berouna, jimž vyjeli na pomoc také příslušníci dobrovolných sborů z Nižbora a z Chyňavy, to sice neměli k ohni obzvlášť daleko, přesto se k zásahu dostávali jen velmi, velmi těžko. „Místo události se nacházelo v obtížně přístupné lokalitě na levém břehu řeky Berounky. Jízdu k zásahu navíc značně komplikovaly namrzlé vozovky úzkých silnic v lesním kopcovitém terénu,“ vysvětlil velitel hasičské stanice v Berouně Pavel Šimek. „Jako první se na místo dostavil velitel čety dvacet minut od ohlášení,“ konstatoval. 

Velitelé profesionálních jednotek dnes často nejezdí k zásahu v hasičských cisternách společně s mužstvem, ale v osobních autech – převážně využívají Škody Yeti – ve kterých si vezou i základní vybavení nejenom k likvidaci plamenů, ale třeba i k poskytování první pomoci. Umožní jim to dorazit dřív, než přijede podstatně těžkopádnější kolos, vyhodnotit situaci a případně si hned vyžádat vyslání dalších posil. A také organizovat dění na místě; někdy dokonce i osobně zasáhnout, když je to třeba k záchraně životů. Případně také začít řídit činnost příslušníků dobrovolných sborů z okolí, kteří díky krátkým vzdálenostem mohou dorazit dřív než profesionálové.

„Prvotním průzkumem byl zjištěn požár mezistropního prostor,“ konstatoval Šimek k nočnímu požáru v chatě. Z jeho informací vyplynulo, že hasiči nepoužili klasickou proudnici, ale takzvaný hasicí hřeb: půlmetrový ocelový trn, který lze zasunout do konstrukce zasažené požárem a hasební voda v podobě mlhy z něj prýští cíleně na místo, kde je jí nejvíc třeba; navíc se není nutné k plamenům dobývat a zvyšovat tak přísun kyslíku. Takové hašení je rychlejší, efektivnější – a navíc spojené s úsporou vody (která se ještě z větší části odpaří, a tak během hašení napáchá podstatně menší škody). Jak se události vyvíjely v chatě nad Berounkou, shrnul Šimek do pár slov: „Hasiči zasahovali v dýchací technice a využívali dvě termovizní kamery k cílenému vyhledávání ohnisek požáru, který se podařilo lokalizovat 58 minut po půlnoci. Likvidaci požáru nahlásil velitel zásahu dvě minuty po druhé hodině.“

Přímo na místě také hasiči odhalili příčinu požáru: stropní trámy se vznítily od horkovzdušného rozvodu krbu.