Poměrně mohutný odřad středočeských hasičů se v pátek odpoledne shromáždil na stanici v Říčanech – a ještě večer kolona dojela na místo určení. Od sobotního rána členové týmu pomáhají právě v obci Lužice, kde se zapojují do prací se stabilizací budov a do odklízení trosek.

V sobotu hejtmanka Petra Pecková (STAN) upřesnila, koho středočeští hasiči na Moravu vyslali: 33 profesionálních hasičů z různých územních odborů a pět dobrovolných hasičů z Petrovic a Kojetína, kteří v minulosti prošli specializačním školením v oblasti ochrany obyvatelstva. „Všichni hasiči se musí plně postarat sami o sebe, včetně stravy, mají tedy adekvátní vybavení,“ připomněla hejtmanka, že si Středočeši přivezli i zásoby. Či nafukovací stan zajišťující zázemí.

Nikoli jen techniku a další potřebné vybavení – nechybějí třeba nakladače, pomůcky pro pažení nestabilních konstrukcí včetně hydraulických zařízení, ale i elektrocentrály a rozbrušovačky. Aktuálně vyslaný tým by měl na místě pracovat pět dnů; pak se počítá s takzvanou rotací – tedy výměnou nasazených mužů.

Z místa jihomoravské katastrofy v sobotu opakovaně přicházely informace, že příjezdové komunikace do postižených obcí na Břeclavsku a Hodonínsku jsou zablokovány přívalem lidí chtějících se zapojit do úklidu dobrovolníci nebo dárci rozmanitých zásob – a nastal takový dopravní kolaps, že zácpa komplikovala průjezd právě techniky hasičů a dalších zasahujících složek.

Policisté provoz usměrňovali; před nejzasaženějšími lokalitami dokonce vznikla provizorní odstavná parkoviště. Jihomoravští hasiči i krajský úřad v sobotu upozornili lidi ochotné pomoci, že na místě byl dostatek ochotných rukou i materiálu – a tak dopoledne už nebylo třeba přijíždět nebo cokoli přivážet.

Situace se však vyvíjí. Již v sobotu odpoledne přišly zprávy, že dopravní problémy se podařilo vyřešit – především právě díky provizorním odstavným parkovištím – tak, aby přijíždějící auta průjezd neblokovala. Nadále ale platí, že když pomocníci do postižených oblastí jedou, je ideální, aby se domluvilo více lidí, kteří obsadí celé auto.

To podle slov jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) zastaví na parkovacích plochách před obcemi a na místo prací posádka dojde pěšky. Pokud nepřijela kvůli již domluvené pomoci konkrétní rodině, měla by se nahlásit v místním koordinačním centru, kde dostane další pokyny. Jihomoravský kraj také upozorňuje na správnou výbavu: především je třeba nezapomenout na pevnou obuv a pracovní rukavice.

Platí, že materiální pomoci je na místě dost; smysl tedy má přivážet jen nářadí či pití a občerstvení pro sebe. Již v sobotu odpoledne se jihomoravská policie obrátila na dárce s výzvou, aby s přiváženými věcmi nesměřovali do jednotlivých obcí, ale soustředili je do center v hodonínském domě kultury (v ulici Horní Valy) či v Břeclavi v areálu bývalého cukrovaru (v ulici Národních hrdinů). Již v sobotu přitom bylo jasné, že třeba o oblečení či přikrývky už není zájem. Naopak stále bude potřeba stavební materiál.

Brněnské hejtmanství současně připomíná ochotným lidem, aby se svými nabídkami neobvolávali jednotlivé starosty – ti se potřebují věnovat organizování odklízecích prací na místě a ne vyřizování telefonátů. „Chcete pomoct? Pište na e-mail dobrovolnici@jmk.cz nebo volejte 800 129 921,“ nabízí oficiální twitterový účet Jihomoravského kraje správné kontakty, kam mohou ochotní lidé své nabídky směrovat.