Výletní místa se tak stanou cílem policejních kontrol. „Už i policejní prezident Jana Švejdar potvrdil, že se vzhledem k víkendu při kontrolách rozhodně zaměříme i na turisticky atraktivní místa a rekreační oblasti. Ale nechceme specifikovat kde a v jakém množství. Počty těch kontrol zveřejňujeme každý den až poté,“ řekl mluvčí policie Středočeského kraje Pavel Truxa a dodal, že by byl rád, aby lidé opatření dodržovali a neztěžovali tak práci policie.

Truxa zároveň nevyloučil, že se například i tradičně populární Lom Amerika těmto kontrolám nevyhne, a doporučil omezení respektovat v zájmu všech. Před čtrnácti dny byl lom na Berounsku v obležení výletníků, kteří svými auty zastavěli snad každé volné místo v okolí. Nyní je ale procházka k lomu umožněna jen lidem z obce Mořina, na jejímž katastru leží.

Při prokázaném porušení vládních nařízení viníkům hrozí mnohatisícové sankce. Policisté mohou na místě uložit pokutu až deset tisíc korun, nebo věc oznámit k dořešení příslušnému správnímu úřadu. Kde může padnout až dvojnásobná částka.