Na tvořivé programy s dílničkami pro malé i dospělé návštěvníky, kde dojde nejen na výrobu věnců a ozdob pro vánoční výzdobu, ale třeba i na zdobení perníčků či malování na sklo, zvou v sobotu například zámek Veltrusy či klášter v Sázavě. V obou případech nebudou chybět ani hudební vystoupení – a sázavský klášter slibuje dětem i pohádku s hradním šaškem Alešem a marionetami. Veltruský zámek zase již nyní láká také na speciálně vánočně laděné víkendové prohlídky.

Tvořivá dílna se v sobotu rozběhne také v Máslovicích – tam však bude vše směřovat k jednomu cíli: k výrobě figurek pro originální betlém ze skutečného másla, který pak bude v chladu vystaven až do ledna. Je to už tamější tradice – a většinou vzniká z 20 kilogramů másla, připomněla Lucie Vurbsová ze středočeské turistické centrály. „Betlém má některé starořezače, ale většinou se objeví i někdo nový, takže výsledek nikdy není stejný,“ konstatovala.

Šikovné ručičky jsou slova, která má přímo v názvu sobotní a nedělní akce v augustiniánském klášteře v Zaječově. Přehlídka ručních prací se tam uskuteční již po páté. Vedle originálních výrobků čekají na návštěvníky také ukázky tradičních řemesel – včetně možností si některé práce vyzkoušet – ale i stánky s domácími produkty; v nabídce nechybí třeba adventní věnce, perníčky, keramika, čokoláda nebo oblečení. K vidění je i výstava betlémů.

Oba víkendové dny patří předvánočnímu jarmarku třeba i na zámku Žleby. Návštěvníky jistě osloví nejen atmosféra dobového tržiště, ale také doprovodný program. Představí se hudebníci, komedianti či kejklíři – a Záchranná stanice Lipec navíc ukáže dravce i s možností fotografování.