Po zákazu skládkování v roce 2024 vidí řešení právě ve spalování. Ale kde? „Malešice jsou plné, volná kapacita v Plzeňském kraji může obhospodařit jen část kraje,“ konstatovala. Veřejnost z Mělnicka, jež se staví proti kvůli obavám ze zatížení dopravou, hejtmanka ujišťuje, že řešení se připravuje. A jinde je prý likvidace odpadu v ZEVO – zařízení pro energetické využití odpadu – spíše vítána.

Hejtmanka v té souvislosti zdůraznila, že zajistit likvidaci odpadů není úkolem kraje. Ze zákona je to starostí obcí; vlastně jednotlivých starostů. „My to řešíme za ně,“ upozornila. S tím, že radní pro oblast dopravy František Petrtýl (ANO) se věci intenzivně věnuje, aby lidem z okolí Mělníka a obce Horní Počaply mohl nabídnout přesvědčivé argumenty.

Již dříve náměstek hejtmanky s kompetencí pro oblast životního prostřední a zemědělství Miloš Petera (ČSSD) zdůrazňoval, že podmínkou pro existenci projektu ZEVO je vybudování sítě silničních obchvatů. Navíc se počítá s tím, že významná část převáženého odpadu se přesune na železnici – a posloužit má i lodní doprava na Labi.

Ilustrační foto.
Kolem spalování odpadu se chystá boj
Ilustrační foto.
Kraj chce propojit vodovody s Prahou