Kauza Čapí hnízdo budí mimořádnou pozornost kvůli propojení s premiérem Andrejem Babišem (ANO), členy jeho rodiny a spolupracovníky. Původně byl areál součástí Babišova Agrofertu, před získáním dotace určené pro malé a střední firmy (na kterou by gigantický holding neměl nárok) se stal samostatnou akciovou společností – a po splnění podmínek dotace se k Agrofertu zase vrátil; nástupnickou organizací je jeho firma Imoba. Když Babiš vstoupil do politiky, okolnosti získání dotace se staly předmětem pozornosti jak médií a politiků, tak i policie. Stále běží vyšetřování pražské hospodářské kriminálky v souvislosti s podezřením z dotačního podvodu, přičemž trestnímu stíhání čelí i Babiš; sám trvá na tom, že se ničeho nezákonného nedopustil.

Akciová společnost Imoba jako nástupce původního příjemce dotace přistoupila na výzvu, aby peníze z dotace dobrovolně vrátila; fakticky se tak původní dotace změnila v cosi jako bezúročnou půjčku. V dohodě schválené ve čtvrtek firma deklarovala, že poskytovateli dotace do pěti pracovních dnů vrátí peníze v plné výši. V případě, že by tak neučinila, hrozilo by jí správní řízení ve formě daňové kontroly.

Z vrácené částky by podle Muninových slov mělo připadnout Středočeskému kraji přes 3,7 milionu korun; do haléře přesně to dělá 3 747 019,20 Kč. Je to suma, kterou se na dotaci poskytnuté před deseti lety podílel kraj. Zbytek, částku 46 213 236,60 Kč, úřad regionální rady pošle do státního rozpočtu. Jde o původní podíl evropských peněz, o němž již dříve ministerstvo financí rozhodlo, že se stane národní záležitostí.

Vývoj událostí si pochvaluje středočeská opozice z řad STAN a ODS, která k dění kolem Čapího hnízda přistupovala velmi kriticky a netajila se obavami, aby věc nebyla „zametena pod koberec“. Nyní opozici těší, že se peníze vracejí do veřejných rozpočtů. Na policejní prošetřování kauzy, tedy na samotné trestní stíhání Babiše a lidí z jeho okolí, by vrácení dotace nemělo mít jakýkoli dopad.