Až do konce pracovního týdne jsou zrušeny všechny plánované práce údržby, které by v době mezi osmou hodinou a devátou večer komplikovaly průjezd nad rozsah trvalých omezení v místech, kde se dlouhodobě staví v rámci rekonstrukcí a modernizací. Ke klidnějšímu návratu z „víkendu“ by mělo přispět také stejné opatření platné pro úterní odpoledne, podvečer i večer: od 13. do 21. hodiny.

Naopak na víkendové dny, kdy se očekává obzvlášť slabý provoz, ŘSD chystá v okolí Prahy dvě výrazná omezení. Dálnice D1 bude kvůli bourání nadjezdu u Hvězdonic dokonce úplně uzavřena, a to od sobotního večera až do pondělního večera. Od sobotního rána se také má začít stavět dopravní omezení související s chystanou rekonstrukcí dálnice D8 v blízkosti hlavního města (mezi dálničními kilometry 4,9 a 12,1) – a to v pásu pro směr jízdy na příjezdu do metropole.

Policie pohlídá i přepravu dětí

Na očekávanou dopravní zátěž na hlavních tazích se tradičně připravují silničáři i policie. „S policejními hlídkami se mohou řidiči setkat hlavně na silnicích s vyšší intenzitou dopravy, komunikacích v turisticky vyhledávaných a významných oblastech – a v místech, kde hrozí větší riziko nehodovosti,“ informovala Hana Rubášová z policejního prezidia.

Vedle dodržování povolené rychlosti a způsobu jízdy, technického stavu vozidel či telefonování během jízdy se policisté podle jejích slov více zaměří také na bezpečnostní pásy – a rovněž na používání dětských autosedaček.

Začátek prázdnin však neznamená jen vyšší počet silničních kontrol, ale třeba i intenzivnější dopravní zpravodajství poskytované Národním dopravním informačním centrem. K řidičům se dostanou například přes internet na stránkách www.dopravniinfo.cz (či na adrese pro mobily m.dopravniinfo.cz), ale díky dopravnímu servisu rádií je motoristé uslyší i přímo v autech.

„V neustálé pohotovosti budou také připraveny odtahové služby,“ připomněl Martin Buček z týmu komunikace ŘSD. „Aby mohly ihned zasáhnout v případě dopravní nehody,“ vysvětlil, že cílem je především zkrátit dobu čekání. Pohled na odtahová auta připravená u dálnice může také na některé řidiče účinkovat preventivně: přimět je k tomu, aby s nohou na plynovém pedálu zacházeli citlivěji.

Bezplatná pomoc přijede celoročně

V souvislosti s odjezdem na prázdniny také ŘSD tradičně připomíná možnost využít bezplatnou dálniční asistenční službu – byť ta funguje nepřetržitě po celý rok. Přivolat pomoc, jejíž dojezdový čas bývá kolem 20 minut, je možné prostřednictvím telefonního čísla 800 280 281.

„Řidiči se na asistenční službu mohou obrátit v případě jakýchkoliv potíží,“ konstatoval Buček. S upřesněním, že zcela zdarma jsou příjezd asistenčního vozidla i zásah na místě, kterým bude zajištěna plynulost a bezpečnost provozu. „Řidiči se mohou na asistenční službu obrátit také s dotazem k aktuální dopravní situaci,“ poznamenal Buček.