Fakt, že poměr mezi vlastním kapitálem a základním kapitálem dosáhl pouhých 26 procent, znamená podle slov radního pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Roberta Bezděka (ANO) to, že se nemocnice dostala do úrovně „subjektů v potížích“, jež jsou automaticky vylučovány z možnosti získat dotace z evropských fondů. Kladenská nemocnice tak přednedávnem přišla o možnost získat dotace na zateplení z Operačního programu Životní prostředí. Navíc zákon o obchodních společnostech a družstvech stanoví, že statutární orgán společnosti, jejíž kumulovaná ztráta přesáhla polovinu základního kapitálu, navrhne valné hromadě zrušení společnosti nebo přijetí jiného opatření.

Řešením je právě snížení základního kapitálu – a to nejen podle radního Bezděka. Z opozičních lavic přikývl i někdejší radní pro oblast zdravotnictví Martin Kupka (ODS). „Běžný nástroj,“ konstatoval s tím, že opravdu jde o operaci nezbytnou. Jestliže se Kupka současně zajímal o aktuální výsledky hospodaření, nabídl Bezděk čísla, která už nevyhlížejí tak hrozivě: roční ztráta se očekává kolem 40 milionů korun.

Za účelem úhrady celkové kumulované ztráty hospodaření minulých let rozhodli krajští zastupitelé o snížení jmenovité hodnoty akcií jediného akcionáře (jímž je kraj) o vyčíslenou kumulovanou ztrátu. O částku 756,674 milionu korun.