Společně se svým týmem má Seidl připravit pro středočeské střední školství koncepční návrh – ať však bude jakýkoli, v příštích dvou letech by vážnější revoluci do středočeského školství vnést neměl. Tento chystaný návrh se má stát podkladem pro rozhodování v následujícím volebním období, uvedla hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). „Jde o to vytvořit strategii pro příští léta, která bude předložena krajskému zastupitelstvu,“ zdůraznila. Doplnila přitom, že tyhle plány se musí koordinovat i se základními školami.

„Restrukturalizace potřebná je – ne ale v tomto volebním období,“ míní hejtmanka. Připomněla, že cílem je vytvořit takový vzdělávací systém, který bude produkovat absolventy dobře uplatnitelné na trhu práce. Proto mají v koncepčním týmu zastoupení i lidé z hospodářské komory a zaměstnaneckých svazů.

Seidl dále naznačil, že vliv na debaty o budoucnosti škol nebudou mít pouze údaje o počtech učňů a studentů. Roli bude hrát třeba i dopravní obslužnost: „Mírnější budeme v okrajových částech kraje, kde je cestování méně snadné než v oblastech blíže k Praze." Upozornil dále, že případné rušení škol by rozhodně nebylo jednoduchou záležitostí. „Musíme žáky nechat dostudovat nebo zajistit jejich přechod do jiné školy v blízkosti,“ poznamenal. S tím, že s vytvářením obecných pravidel moc nepočítá; spíš bude třeba postupovat podle jednotlivých případů.

Seidl také poznamenal, že se bude třeba zamyslet nad vyplácením krajských stipendií ve vybraných učebních oborech. Ukazuje se totiž, že problém s nedostatkem určitých řemeslníků nebo pracovníků konkrétní specializace neřeší. Stává se totiž, že z dvaceti žáků pak pracují v oboru dva až tři. Řešení, které slyšel od braniborského ministra školství – tam prý má instalatér třikrát vyšší plat, než začínající právník – ovšem kraj neovlivní.