V případě potřeby jsou nemocnice připraveny počty lůžek pro covidové pacienty navýšit. „Hospitalizujeme 22 nemocných s covidem, z toho pět v těžkém stavu. Věkový průměr nemocných s příznaky se blíží 65 letům,“ uvedla Hana Frydrychová z odboru komunikace Fakultní nemocnice Motol. Počet hospitalizovaných podle ní stoupá velmi pozvolna a zatím převažují lehké klinické průběhy. „V tuto chvíli vymezena žádná covidová lůžka, nemocnice zvládá péči v běžném režimu. Další dny ukážou, zda bude potřeba provést reorganizaci lůžek,“ doplnila Frydrychová.

Podobné počty hlásí i Všeobecná fakultní nemocnice (VFN). „Počet hospitalizovaných pacientů covid+ u nás stoupá po jednotkách. Nyní je to 21 pacientů. Počet se ale stále mění,“ řekla mluvčí VFN Marie Heřmánková. Také tam jsou připraveni operativně navýšit počty lůžek. „Během uplynulých covidových vln jsme si vyzkoušeli, že jsme schopni nárůst covid+ pacientů zvládnout. Máme připraveny postupy, které jsme schopni obratem uvést do praxe. Oproti první vlně jsme nyní dobře zásobeni potřebnými ochrannými pomůckami a zdravotnickým materiálem,“ dodala Heřmánková.

Ilustrační foto.
Pražské školy se nejspíš testování dočkají, ovšem dobrovolného

V Oblastní nemocnici Kolín leželo před víkendem 11 pacientů s covidem. „Pět z nich vyžaduje intenzivní péči, tři pacienti jsou na plicní ventilaci,“ uvedl ředitel Oblastní nemocnice Kolín Petr Chudomel. V další velké středočeské nemocnici v Kladně bylo v pátek hospitalizováno šest lidí pozitivních na covid-19. Jak potvrdila mluvčí Oblastní nemocnice Kladno (ONK) Barbora Pitronová, k 29. říjnu bylo v kladenské nemocnici hospitalizováno šest covidových pacientů. „Obecně lze říci, že z celkového počtu lidí takto nemocných jsou ze 70 procent neočkovaní pacienti," potvrdila mluvčí ONK.

Nemocnice v Mladé Boleslavi už opět vyčleňuje speciální covidová lůžka. „To se týká oddělení JIP, ARO, ale také té části, kde se staráme o pacienty, kteří nevyžadují nepřetržitou péči,“ vysvětlila mluvčí Klaudiánovy nemocnice Hana Kopalová. V boleslavské nemocnici registrovali v pátek celkem sedm pacientů v covidem, šest z nich leželo na jednotce intenzivní péče, jeden na oddělení ARO. „Všichni jsou ve vážném stavu,“ potvrdila Kopalová. Na rychlou přeměnu lůžek na covidová jsou připraveni i v hořovické nemocnici na Berounsku. „Změna některých částí nemocnice by se odehrála během několika hodin,“ uvedla mluvčí nemocnice Petra Horáková.

Ilustrační foto
Nájemních bytů v Praze rychle ubývá. Mohou za to vysoké ceny bytů i zájem

V některých nemocnicích věří, že by nakonec nemuselo nastat takové vypětí, jako při minulé vlně koronavirové padnemie. „Očekáváme, že zátěž nemocnic nebude zdaleka tak velká, a věříme, že nedojde k výraznému krácení jiné neakutní péče,“ řekl mluvčí Oblastní nemocnice Příbram Martin Janota.

Neočkovaní převažují

Neskutečně působí nemocnice v Městci Králové na Nymbursku. Ta totiž zatím nemá v péči ani jednoho pacienta s covidem-19.Zvláště v poslední době je sledovaným údajem i poměr očkovaných a neočkovaných pacientů v nemocnicích. Na lůžkách se objevují obě skupiny, u očkovaných ale zdravotníci často zdůrazňují, že covid není jejich jediným zdravotním problémem, proto se ocitají mezi hospitalizovanými.

„Naprostá většina z hospitalizovaných jsou neočkovaní,“ uvedla Hana Frydrychová z Motola. „Z 11 pacientů, kteří u nás s covidem leží, je 7 neočkovaných," popsal realitu v Kolíně ředitel tamní nemocnice Petr Chudomel. Větší podíl neočkovaných pacientů potvrzuje i Oblastní nemocnice Kladno. „Obecně lze říci, že z celkového počtu lidí takto nemocných je 70 procent neočkovaných,“ připomněla mluvčí Barbora Pironová. Podobné je to v nemocnici v Benešově, kde ze šesti pacientů je očkován pouze jeden, který má ale kromě covidu i další zdravotní komplikace.

Ilustrační foto.
Zadlužení kraje se zvýší: schváleny jsou úvěry za 6,5 miliardy korun

V Hořovicích na Berounsku leží dva pacienti s těžkým průběhem, jeden z nich očkování nemá. „V Nemocnici Hořovice hospitalizujeme aktuálně jednoho pacienta s onemocněním covid-19, který není očkovaný a leží na oddělení ARO s těžkým průběhem onemocnění. V berounské nemocnici jsou hospitalizováni pacienti s covidem-19, polovina očkovaných a z polovina neočkovaných. Jejich počet je v řádu jednotek. Všichni mají lehký průběh onemocnění kromě jednoho z pacientů, který je očkovaný a má těžký průběh,“ upřesnila mluvčí obou nemocnic Petra Horáková. Na Příbramsku měli na sklonku minulého týdne dva covidové pacienty. „U jednoho z nich je průběh vážnější, ten leží na ARO, je neočkovaný. Pacient na standardním oddělení očkovaný je,“ uvedl mluvčí Oblastní nemocnice Příbram Martin Janota.

Více očkovaných než neočkovaných eviduje u pacientů s těžkým průběhem pražská VFN na Karlově náměstí. „S těžkým průběhem je hospitalizováno osm pacientů, z toho šest je očkovaných - tito pacienti ale mají další závažné zdravotní komplikace,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.