Na osečanský zámek v týdnu dorazily dvě rodiny, z nichž jedna čítá matku s dvěma dcerami. Jedna dcera je ve věku teenagerky a druhé je jednadvacet a je ve vysokém stupni těhotenství. „Ukázalo se navíc, že není v osmém měsíci, jak si myslela, ale už devátém. Přitom byla jediná, která mohla a dokázala řídit auto z Kyjeva až k nám, což byl naprosto úžasný výkon,“ uvedl Krejčík.

Dlouhá a stresující cesta se nicméně na stavu nastávající maminky podepsala. Chvílemi to údajně vypadalo, že žena co nevidět porodí.

Útočiště pro ukrajinské uprchlíky na zámku Matěje Stropnického a Daniela Krejčíka.
Azyl na zámku: Stropnický s Krejčíkem nabízejí ubytování ukrajinským uprchlíkům

„Přes své kamarádky, Vandu Hybnerovou a Lucii Svobodovou, jsme sehnali gynekologa, porodníka a vůbec celou potřebnou zdravotnickou péči v Benešově, kam jsme hned vyrazili,“ vyprávěl Krejčík a dodal, že právě až v nemocnici zjistili, že žena je přinejmenším o čtyři týdny blíže k svému termínu, než si mysleli.

Dítě se může narodit každým dnem

Ještě když byla rodina na cestě z Kyjeva do Osečan, přes telefon jim říkal, že si není úplně jistý, jestli je jejich zámek pro miminko úplně vhodný. „Ona mi nato řekla, že by se dítě také mohlo narodit v Kyjevě uprostřed války,“ líčil.

Ukázalo se, že lehká zdravotní indispozice nebyla ničím vážným a nastávající maminka je v pořádku. „Necítí se stoprocentní i proto, že její muž je voják, který v zemi zůstal. Naposledy jsme od něj dostali zprávu minulou neděli,“ dodal Krejčík.

Z livestreamu NUDZ.
VIDEO: Jak se nezbláznit z války za humny? Lidem poradil živý stream

Podle něj ale nejde o nic výjimečného, protože spojení s Ukrajinou je nyní velmi obtížné. S podobnými potížemi se potýkají také další rodiny, takže jsou všichni na prodlevy zvyklí. Už se tedy všichni těší, až mu povědí, že bude mít dceru.

Na zámku nyní drží jakousi „pohotovostní službu“, kdy čekají, že porod může přijít každým dnem, každou hodinou. „Vždy tu je tedy aspoň jeden člověk připravený s autem. Včera jsem si dokonce udělal i rychlokurz na internetu, co mají lidé dělat, když taková situace nastane,“ uzavřel Krejčík.