Pondělní rozhodnutí středočeských radních počítá s tím, že program bezúročných půjček pro OSVČ, které mohou dosahovat až 50 tisíc korun, kraj rozjede co nejdříve – přičemž do začátku má dostatek peněz ve svém rozpočtu. Celkově se však počítá s tím, že potřeba by mohlo být až 2,75 miliardy korun. „Finanční zdroje na pomoc živnostníkům si Středočeský kraj zajistí formou krátkodobého překlenovacího úvěru od bank. Náklady spojené s tímto úvěrem jsou odhadnuty do 1 % p.a.,“ informoval v úterý krajský úřad na svém webu.

Připomíná současně, že udržení podnikání pozitivně bude pozitivně působit na zaměstnanost v regionu – a vlastně i na daňové příjmy státu.

Půjčky kraje živnostníkům ve finanční tísni
- Bezúročná půjčka Středočeského kraje pro osoby samostatně výdělečně činné představuje jednorázovou návratnou finanční podporu do výše 50 tisíc korun
- Podávat žádosti bude možné od schválení programu krajských půjček do 30. června
- Poskytnutá půjčka bude splatná za čtyři roky – kdy jeden rok představuje odklad a tři jsou pak určeny na splácení
- Pomoc je určena živnostníkům, kteří podnikají na území kraje a živnost měli založenou už před vyhlášením nouzového stavu (tedy před 12. březnem)
- Před poskytnutím návratné půjčky vyzve kraj žadatele k provedení identifikační platby
- Půjčky nebudou poskytovány živnostníkům, kteří jsou v exekuci, v insolvenci anebo mají-li adresu registrovanou na radnici
Zdroj: Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtmanka Středočeského kraje