Nepřehlédnutelný přesun vojsk po silnici má podle sdělení odboru komunikace Ministerstva obrany ČR demonstrovat soudržnost Severoatlantické aliance, pevnost transatlantické vazby – a také připravenost členských zemí ke kolektivní obraně.

Ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO) připomněla, že stejně jako v minulých letech bude průjezd amerických jednotek ukázkou plnění našich spojeneckých závazků. „Našim vojákům zároveň umožňuje procvičit činnosti související s logistikou a doprovodem,“ konstatovala. Ředitel ministerské sekce podpory Jaromír Zůna doplnil, že v rámci přesunu v mezinárodním prostředí dojde i na spolupráci s dalšími subjekty státní správy.

Přes Českou republiku se na cvičení vydá tisícovka vojáků ze základny v německém Vilsecku se čtyřmi stovkami vozidel. Nejprve vyrazí tři sta osob se 170 kusy techniky. Ta bude s ohledem na plynulost dopravy rozdělena do sedmi proudů, které mají postupně – se zhruba hodinovými odstupy – v úterý večer a v noci přijíždět v doprovodu české policie i vojenské policie po dálnici D5. Následně po Pražském okruhu a dále úsecích dálnic D1 a D10 přejedou do kasáren ve Staré Boleslavi, kde je plánováno přenocování. Od rána pak bude následovat odjezd po dálnicích D10 a D11 směrem k reakčnímu přechodu Náchod. Zbytek konvoje rozdělený do deseti proudů bude po stejné trase přijíždět ve čtvrtek večer a ze Staré Boleslavi odjíždět od pátečního rána.

S ukázkami učenými pro veřejnost, na jaké došlo v minulosti, se v rámci přesunu nepočítá.