Jeho posláním je upozorňovat žáky základních škol i středoškoláky na nebezpečí číhající v elektronickém světě a vést je k takovému chování na sociálních sítích i v internetovém prostředí vůbec, aby neohrožovali sami sebe ani kohokoli dalšího. Třeba tím, že se na sociální síti nevinně pochlubí odjezdem rodiny na prázdniny, což je informace zneužitelná případnými zloději. Či varovat, aby v rámci on-line komunikace neposlali bůhvíkomu problematickou fotku nebo jiná data, jež by příjemci mohla posloužit k vydírání. A také aby sami nikomu na dálku neubližovali. Nechybí ani třeba varování před situacemi, kdy se internet vlastně stává drogou, či před on-line obsahem, který už zavání kriminálem, pokud se s ním někdo dostane do kontaktu. Důležité jsou i rady, kde hledat pomoc, pokud už jeden cítí, že asi šlápl kapánek vedle.

Ilustrační foto
Při rozdělování volnočasových peněz byla důležitá i tradice jednotlivých akcí

Projekt Kraje pro bezpečný internet oceňuje středočeský radní pro oblast bezpečnosti a ICT Robert Bezděk (ANO), který předával ceny výhercům soutěže. Chválí, že Středočeský kraj patří v rámci projektu k nejaktivnějším. Za velkou výhodu označil, že se projekt neustále vyvíjí. „Průběžně reaguje na nové trendy v oblasti elektronické bezpečnosti a na aktuální rizikové faktory z oblasti kybernetické kriminality,“ zdůraznil Bezděk.

Na vzdělávací kurz, který si kdokoli může projet na webu projektu www.kpbi.cz, navazují on-line soutěže, jež účastníkům nejen umožňují upevnit znalosti, ale nabízejí i příležitost vyhrát nějakou elektronickou „hračku“. Základní kvíz ještě doplňuje Kvíz Plus náročnější znalostní úrovně. Právě v něm – čili jako klání těch nejlepších – se odehrálo krajské kolo. 

S desítkou otázek zaměřených na problematiku kybernetické bezpečnosti si nejlépe poradil Matěj Souček ze Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Kladno; bude tak střední Čechy reprezentovat v republikovém finále. Právě jemu radní Bezděk předal cenu pro vítěze krajského kola – herní konzoli. Tablet jako odměnu za druhé místo si domů odvezl Jiří Schindler z Gymnázia J. S. Machara v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi. Pomyslné stupně vítězů doplnila na třetí příčce Tereza Slaninová ze Základní školy Příbram VIII ve Školní ulici; ta teď může používat zbrusu novou klávesnici s myší.

Ilustrační foto
Mělnické spalování odpadu prospěje životnímu prostředí, odkývli radní