Města tak reagují na události z úterního večera, kdy ruský prezident Vladimir Putin oznámil uznání samostatnosti dvou vzbouřeneckých republik na východě Ukrajiny a ještě v noci vyslal na jejich území tanky.

Patrně nejrychleji reagovali v Poděbradech, kde ukrajinská vlajka zavlála už v úterý ráno. V krátké době se tak na radnici objevila už podruhé.

Demonstrace na podporu Ukrajiny, Václavské náměstí 22. února 2022.
PODÍVEJTE SE: Lidé v Praze vyjádřili solidaritu s Ukrajinou

V minulém týdnu totiž na návštěvu města přijel ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. Hlavním důvodem jeho návštěvy byla péče o ukrajinské náhrobky na místním hřbitově a připomínka 100 let od založení Ukrajinské obchodní akademie právě v Poděbradech.

Nicméně téma současné situace viselo ve vzduchu. „Nyní cítíme povinnost alespoň takto symbolicky podpořit lid na Ukrajině vyvěšením ukrajinské vlajky a protestujeme proti agresi Ruska,“ řekl starosta Jaroslav Červinka, který žlutomodrou vlajku vyvěsil přímo z balkonu své kanceláře.

Obtížně k sehnání

Samotná ukrajinská vlajka je momentálně těžko dostupná a města ji shánějí jen obtížně. Přesvědčili se o tom například v Kolíně, kam ji nakonec zapůjčily Poděbrady.

Vlajka je trochu atypická, je na ní totiž státní znak, což ve standardní podobě zástavy není. „Během čtvrtka počítáme, že bude nahrazena standardní vlajkou, kterou již máme zajištěnou,“ uvedla mluvčí radnice Šárka Hrubá. Podle jejích slov vedení města navíc zvažuje nasvícení některého z kolínských objektů v modrožlutých barvách Ukrajiny.

To se rozhodla udělat také berounská radnice. Ve večerních hodinách rozsvítí v národních barvách Ukrajiny místní cyklověž.

„Plně podporujeme svobodu a nezávislost Ukrajiny, kde se nyní rozhoduje o bezpečnosti celé Evropy. V moderních evropských dějinách jsme byli už několikrát svědky toho, kam až může ruská touha po moci zajít, ať už se jednalo o vojenskou invazi do Maďarska, Československa, Běloruska, na Krym nebo do Gruzie,“ zdůraznila starostka Soňa Chalupová.

Beroun také vyvěsí na budově radnice ukrajinskou vlajku. Ta však momentálně není k sehnání. „Objednali jsme ji od našeho dlouhodobého dodavatele a ten nám sdělil, že mají přes tisíc objednávek a musíme si počkat,“ doplnila mluvčí radnice Jitka Soukupová.

Kristina Rodová.
Ukrajinská rodačka Kristina Rodová: Nikdo z příbuzných a přátel válku nechce

Narychlo objednávala ukrajinskou vlajku také nymburská radnice. „Chceme vyjádřit solidaritu s Ukrajinou. Objednaná vlajka je už na cestě. Až dorazí, bude okamžitě vyvěšena na radnici,“ potvrdila mluvčí Olga Vendlová.

Už od úterý visí vedle české státní vlajky ta ukrajinská také na benešovské radnici.

„Tímto způsobem chce město Benešov vyjádřit podporu lidu Ukrajiny a solidaritu se svrchovanou zemí, nad kterou visí hrozba či snad již probíhá okupace ze strany Ruské federace. Na vyvěšení vlajky se shodli zastupitelé napříč politickým spektrem,“ oznámila radnice na svých stránkách.

Ukrajinu podpoří vyvěšením státní vlajky také Kutná Hora. Ve středu 23. února se na tom shodli radní. Vlajka by měla být vyvěšena nejpozději ve čtvrtek.

Ve stejný den ji vyvěsí také na mladoboleslavském magistrátu. Shodli se na tom radní na středečním jednání. "Vlajka je těžko k sehnání. Nakonec bude dovezena přímo z Prahy a ve čtvrtek by měla na magistrátu zavlát," uvedla mluvčí radnice Šárka Charousková.

Podobně zřejmě rozhodnou i radní z Rakovníka, kde je symbolickému gestu nakloněn starosta Luděk Štíbr. Také rakovničtí však zatím ukrajinskou vlajku shánějí.

Masopust v Roztokách.
Vyvrcholení masopustního veselí: Které akce o víkendu nevynechat?

Vlajku jiné země z bývalého postsovětského prostoru jen po několika týdnech nahradí ta ukrajinská u radnice na Mělníku.

„Dlouhé měsíce byla vyvěšena před naší radnicí původní běloruská vlajka na podporu tamních změn. Nyní jsme připraveni symbolicky podpořit ukrajinský lid,“ konstatoval mělnický starosta Ctirad Mikeš.

Naopak vyvěšení žlutomodrých vlajek ani další symbolická gesta na podporu Ukrajiny momentálně nechystají radnice v Kladně a Příbrami.