Test je přitom relativně rychlý, výsledek se dozví člověk do druhého dne. "Vyšetřování už běží, zájem o něj je. Očkovací látka bude k dispozici od 7. května," řekl k aktuálnímu stavu v kolínské nemocnici její ředitel Petr Chudomel.

Odběrové a očkovací místo v Kolíně zřídili v areálu nemocnice; přednost provedení odběrů protilátek proti spalničkám má prioritu u pracovníků dětského oddělení, interny, kožního oddělení, ORL, RIP a centrálního odběrového místa. Situace je obdobná také v kutnohorské nemocnici, kde je ale odběrové a očkovací místo zřízené v prostorách interní příjmové ambulance.

Prioritu odběrů mají také pracovníci interny, dětského oddělení, chirurgie a například ORL také v Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov. Podle Aleny Chaloupkové, krizové manažerky nemocnice, se původně počítalo s testem a případným očkováním 250 zaměstnanců těchto oddělení. "Rozhodli jsme se a vydali stanovisko, že budou vyšetřeni všichni zaměstnanci nemocnice, cca jde o 850 lidí. To bude během dvou až tří týdnů, poté se nastaví další opatření podle toho, jak výsledky dopadnou," uvedla.

Informace o aktuálním stavu tohoto onemocnění ve Středočeském kraji dostali také starostové, součástí jsou také obecná preventivní hygienická opatření, jako vyhýbání se kontaktu s nemocnými lidmi, nechodit na místa s velkou koncentrací lidí a mýt si často a opakovaně ruce; případně si při kašlání a kýchání zakrývat nos a ústa, ale třeba také nepůjčovat si mobilní telefony, u dětí hračky a podobně.

Starostové informace předávali odborům školství, které je dále delegovaly ředitelům základních a mateřských škol.

Vedle škol a školek poslali v Kolíně informace také do domova důchodců. "Informaci od nás dostanou, uvidíme, jak se situace bude nadále vyvíjet," řekl kolínský místostarosta Michael Kašpar.

Podobně tak učinil Josef Viktora, starosta Kutné Hory. "Poslal jsem to odboru školství, aby upozornili školy, dnes ráno byla také porada ředitelů," podotkl ve středu.

Jaroslava Drabešová je ředitelka Základní školy Jana Palacha v Kutné Hoře; hovořila o tom, jak s informacemi seznámili učitele. "Spalničky nás zatím nepostihly. Učitelé dostali pokyny, třídní učitelé je přinesou do svých tříd, jaká přísná hygienická pravidla se mají dodržovat," řekla.

Ředitelům škol posílali zprávu také v Mělníce, řekl jeho starosta Ctirad Mikeš. Ředitel Základní školy Jindřicha Matiegky Mělník, kterého jsme se na problematiku zeptali, řekl, že zatím nemá informaci, že by se spalničkami byl problém.

Od začátku letošního roku je v kraji hlášeno 13 případů onemocnění spalničkami, s nemocnými přišlo do kontaktu 217 Středočechů.