Jak onen Martínek z čítanky vypadá dnes? Přesně naopak než na ilustraci: jeho obličej zdobí mohutný plnovous. V sobotu na to upozornil středočeský krajský úřad na svých facebookových stránkách, kde připomíná kulaté jubileum: Právě 27. března slaví 70. narozeniny Martin Petiška z Brandýsa nad Labem. Syn slavného spisovatele, který se tatínkovi, s jehož knížkami vyrůstala celá generace, stal inspirací třeba i pro publikaci Jak se Martínek ztratil (což se stalo doopravdy; podnět se nezrodil jen v autorově fantazii), pro Martínkovy pohádky či pro volně navazující leporela O jabloňce a Kam se schoval nůž.

Neslavně odstartovalo v sobotu sčítání lidu, domů a bytů 2021, jehož spuštění v on-line formě po páteční půlnoci ohlásil Český statistický úřad (ČSÚ).
Sčítání 2021 selhalo. Nepomohli elektronická podpora ani živý operátor

Také Martin Petiška, jenž se proslavil i jako nakladatel, je velmi plodným autorem; jako spisovatel, básník, dramatik i teatrolog; ba dokonce autor almanachů o šlechtických rodech. Aby také ne, když mu vzorem mohl být nejen tatínek, ale leccos mohl pochytit i od osobností, které bývaly u Petišků časnými hosty. Nechyběli mezi nimi třeba Emanuel Frynta, Bohumil Hrabal, František Hrubín, Jiří Kolář, Zdeněk Miler, Jiří Šlitr či Karel Teissig.

Sám Petiška mladší však většinou publikuje pod pseudonymem Eduard Martin. Prý proto, aby se lidem jeho práce nepletly s těmi „od Petišky“ – tedy s tatínkovými díly, jež se dodnes těší velké oblibě. Zprvu se proslavil zejména divadelními hrami a prací pro rozhlas, jeho zaměření je však podstatně širší. Kraj jeho dílo shrnuje takto: „Je autorem více než 50 titulů; významný je mimo jiné jeho vklad do české sci-fi literatury. V současné době se věnuje zejména duchovně a hodnotově orientované tvorbě.“