Mohou se o ni ucházet jak zavedené firmy, tak i start-upy, plyne z informací projektové manažerky Barbary Svojanovské, jež má v rámci týmu SIC tyto podpory na starosti. K čemu mohou peníze posloužit, naznačuje už název programu: INOvuj a EXpanduj. Tomu má pomoci spolupráce s experty různého druhu, s výzkumníky nebo kreativci – a právě na její zaplacení tento program nabízí příspěvek. Jeho název je známý už z loňska – nicméně oproti minulosti přinášejí letošní pravidla některé změny. Spále ale platí, že jde o regionální dotace se zjednodušenou administrací, mající přispívat k rozvoji menších firem. V tomto případě se výstup nezrodí za devět měsíců, ale hotový musí být do půl roku.

Až 65 procent nákladů

Na kroky směřující k inovacím neboli vylepšení nabídky firmy nabízí SIC příspěvek až do výše 65 procent nákladů – maximum je však omezeno částkou 500 tisíc korun. Letošní novinkou je pravidlo, že polovinu finanční podpory vyplácí SIC předem. Firma pak má na uskutečnění projektu devět měsíců. Podpora expanze, čímž se rozumí prosazování firmy nebo jejího produktu na domácích i zahraničních trzích a podpora marketingových aktivit, může být rovněž až 65procentní, avšak v tomto případě je stropem 200 tisíc. A výstup musí být na světě do půl roku.

SIC také připomíná, že úspěch uchazečů o získání podpory není založen na schopnosti chytře napsat žádost. Podstatné je mít v podnikatelských plánech jasno a dokázat o své vizi přesvědčit. Povinnou součástí procesu žádání o podporu z programu INO:EX 2022 je totiž osobní konzultace se zástupci inovačního centra, spojená s představením projektu i stavu firmy. Vše zprostředkuje právě manažerka Svojanovská, na niž zájemci najdou kontakt na webu SIC. Celkově má SIC připraveno k rozdělení 5,63 milionu korun. Žádosti o podporu přijímá do vyčerpání této částky, avšak nejpozději do 1. července.

Firmy si přínos pochvalují

Loni si podporu z tohoto programu pochvaloval například Petr Chábera z firmy TechTest. Získal peníze na spolupráci s průmyslovým designérem, který navrhl novou podobu bezdrátového ručního detektoru Recognoil. Jde o přístroj využívaný v průmyslu pro rychlou kontrolu čistoty povrchů před nátěrem, lepením nebo svařováním – a podle Cháberových slov se měřič s novým vzhledem, který i skvěle padne do ruky, skutečně může lépe uplatnit na trhu.

Společník ve firmě Scilif Petr Skrla si podporu od SIC chválí zase v souvislosti s vývojem prostorově vyzařujících světlovodů chráněných textilním obalem. Ty mohou sloužit třeba ke zviditelnění záchranářů nebo sportovců a přispět ke zvýšení jejich bezpečnosti. Zaplatit spolupráci s vědci z ČVUT v Praze a Technické univerzity v Liberci pomohla podpora z doby předchůdce programu INO:EX – byly to takzvané inovační a kreativní vouchery. „Umožnila nám dosáhnout soudobého a atraktivního designu kontrolní jednotky Tactical/Nautical. Společně s ČVUT jsme také vyvinuli dálkové ovládání našich jednotek. Dále jsme získali a úspěšně otestovali aplikaci pro IOS i Android,“ shrnul přínos Skrla.