Za sníženou cenu vybrané hotely nabídnou Středočechům příležitost strávit noc velmi netradičně: jako turisté v blízkosti svého bydliště, přičemž jsou připraveny i komentované prohlídky hotelových prostor. Nejen s výkladem, jak se hotel snaží vycházet vstříc svým hostům, ale také s povídáním o ohleduplném chování k okolí či o šetrném přístupu k životnímu prostředí. A řeč může přijít třeba i na to, jak právě hotelový provoz lidem z regionu nabízí pracovní příležitosti nebo zajišťuje odbyt místním živnostníkům…

Cílem akce je zvýšit povědomí obyvatel o důležitosti cestovního ruchu pro města – a zároveň jim poděkovat za podporu i vstřícnost k turistům, připomíná Středočeská centrála cestovního ruchu. S dodatkem, že strávit noc v hotelu za jednotně stanovenou cenu – v úrovních 777, 999 či 1111 Kč za dvoulůžkový pokoj se snídaní – může každý z obyvatel středních Čech. Zažít atmosféru místa, kde jinak bývají obsluhováni turisté, mohou v rámci této akce místní; pro návštěvníky odjinud nabídka určena není.

Noc hotelů vstoupí v lednu do druhého ročníku. Tentokrát již na sto procent bez jistých rozpaků a nejistoty, zda lidé přijdou a tahle nabídka je zaujme. Prezident pořádající Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek počátkem letošního ledna Deníku řekl, že pokud se první ročník setká s úspěchem v Praze, bude akce pokračovat – a rozšíří se na celou republiku. Hned po 27. lednu, kdy se akce konala vůbec poprvé, nebylo pochyb: na jeho slova a skutečně dojde. Na slova o tom, že z Noci hotelů pořádané poslední pátek v lednu (což je období, kdy ubytovací zařízení tradičně zažívají nejmenší nápor) by se mohla stát tradice. Už před rokem přitom zájem o dárkově zabalené vouchery dával tušit, že certifikáty na hotelové zážitky se hned v rámci prvního ročníku akce stávaly vítanou příležitostí pro zpestření spektra dárků pod stromečkem romantikou poblíž domova. 

Ohlas byl opravdu veliký – a ještě příznivější, než se čekalo. Letos to nebude jiné, a to nejen v hlavním městě. Stačí letmý pohled na stránky www.NocHotelu.cz, které přinášejí nejen nabídky pro jednotlivé lokality, ale i možnost si pobyt zarezervovat. Konferenční hotel Zámek Liblice na Mělnicku už návštěvníky Noci hotelů nezve. Má vyprodáno již nyní, dva měsíce před akcí. Chateau Mcely i Maxmilian Lifestyle Resort na Nymbursku jakbysmet. A totéž platí pro Příbramsko a jeho Hotel Zámek Dobříš. Rozhodně tedy nelze spoléhat, že pro netradiční zážitek se bude možno rozhodnout třebas i na poslední chvíli.