Příští týden ve čtvrtek a v pátek, 8. a 9. března, bude pravé křídlo Průmyslového paláce na Výstavišti v Holešovicích představovat památky jak z pohledu záchrany historického dědictví, tak i z hlediska jejich aktuálního využití. O tom, že architektonické skvosty z minulosti zdaleka nemusejí sloužit pouze muzejnickým účelům, se návštěvníci přesvědčí právě ve středočeské expozici, která bude součástí společného stánku Asociace krajů ČR.

Vévodit jí bude hned několik vrcholných atraktivit kraje rozhodně stojících za pozornost – vybraných ovšem tak, aby se neopakovaly pouze připomínky notoricky známých památkových objektů. Nepřehlédnutelný bude třeba jeden z klenotů české architektury 20. století, který se před necelým rokem zařadil mezi národní kulturní památky – bezmála sto let starý objekt strojní průmyslové školy, jež v blízkosti historického centra Mladé Boleslavi dodnes slouží svému účelu.

Ukázkou sklářského řemesla se bude v Praze prezentovat Centrum sklářského umění Huť František v Sázavě na Benešovsku, kde se dnes rodí soudobá umělecká díla ze skla – a současně historický areál hostí kreativní kurzy pro zájemce o různé typy tvůrčí práce se sklem při jeho zpracování za studena i za tepla. Seznámit se bude možné také se zdařilou rekonstrukcí zámku v Panenských Břežanech, kde se dnes nachází Památník národního útlaku a odboje spravovaný Oblastním muzeem Praha-východ – a to včetně tamějšího skvostu barokní gotiky: architektury kaple sv. Anny. Kraj představí také další pozoruhodné objekty, jež společně s budovou mladoboleslavské průmyslovky loni rozšířily prestižní řady národních kulturních památek: zámecký komplex včetně parku v Brandýse nad Labem, nymburské krematorium, vodní elektrárnu v Poděbradech a rakovnickou sokolovnu.

Organizátoři veletrhu věnují pozornost nejen samotným památkám – od těch vzniklých před staletími až po celkem moderní – ale také jejich financování i současnému využití. Právě na tomto poli se mají Středočeši čím pochlubit, potvrzuje i krajský radní pro oblast kultury a památkové péče Karel Horčička (ČSSD). „Účast na tomto veletrhu je vynikající příležitostí pro prezentaci historického dědictví i oblasti památkové péče – a zároveň problematiky soudobého využití památek a památkových souborů,“ připomněl.