Skončila zároveň možnost nechat se jednou za měsíc preventivně – tedy z vlastního rozhodnutí – testovat na covid-19 „zdarma“, tedy s úhradou ze zdravotního pojištění. Testovat se bude už jen na základě žádanky od lékaře – nebo za přímou platbu. Ještě nedávno téměř všudypřítomné respirátory se z našeho života prakticky vytratily již v uplynulých týdnech. Byť si je stále někteří lidé berou třeba do autobusu, někdy na návštěvu obchodu; dokonce je stále lze zahlédnout i na ulici, což však už bývá výjimečné.

Covid ustupuje, úplně ale nezmizel

Koronavirus je sice výrazně na ústupu, nicméně zcela nezmizel. Ve středních Čechách se v poslední době objevovalo kolem 230 nových případů denně, v Praze zhruba o stovku více. Nejnovější údaje za středu jsou ještě příznivější. Pro Středočeský kraj bylo 4. května evidováno 151 lidí s nově prokázaným onemocněním covid-19 (z toho 41 seniorů ve věkové kategorii 65+). V úterý jich bylo zaznamenáno 223 a o den dříve 225. V hlavním městě Praze vytvořily údaje o nových případech od počátku týdne také sestupnou řadu od pondělí ke středě: 337–323–263 (se 67 seniory).

První den v asistenčním centru v Základní škole v Mladé Boleslavi dorazilo do 16. hodiny asi 200 žadatelů o pomoc.
Kontaktní centrum pro uprchlíky v Boleslavi: Kraj ho chce zrušit

Takzvané incidenční číslo, tedy přepočet nově prokázaných případů onemocnění za posledních sedm dní na sto tisíc obyvatel, se pro Středočeský kraj ze středeční hodnoty 96 snížilo na aktuálních 88. Pro Prahu poklesl tento údaj ze 143 na 134. Jen malý je v současné době zájem o očkování: ve Středočeském kraji bylo za středu vykázáno 302 podaných dávek vakcíny; v metropoli 583, tedy téměř dvojnásobek.

V Praze a okolí přes milion nakažených

Ačkoli se nákazová situace jeví příznivě, stále hygienici evidují úmrtí, u kterých zaznamenali koronavirovou souvislost. Neznamená to, že by zesnulého virus přímo zabil, nicméně se jednalo o pacienta s prokázaným onemocněním covid-19. Ve středních Čechách se za první čtyři květnové dny jednalo o dva vyhaslé životy a během dubna o 48; v Praze pak o čtyři (po jednom každý májový den) a 49 zemřelých. Celkově smutná statistika úmrtí spojovaných s koronavirem, vedená od počátku předloňského března, uvádí pro střední Čechy 4282 lidských životů a pro hlavní město 3580.

Následek srážky se zvěří - ilustrační foto.
Bouračky se zvěří na středočeských silnicích: Je jich více než dříve

Prokázaný covid od počátku sledování vývoje pandemie v zimě roku 2020 mělo přes půl milionu Středočechů: 536 501. Zhruba každý desátý z nich byl senior ve věku od 65 let výš: 57 254 (10,7 procenta). Praha také překročila půl milionu případů, 511 514, přičemž u 58 092 je zaznamenáno, že se jednalo o seniory; přibližně každý devátý pacient (11,4 procenta). Seniory se státní orgány rozhodly evidovat i samostatně jako zvlášť ohroženou skupinu.