Kontaktní místa pro seniory a lidi s handicapem (což odráží už označení POmoc SEniorům a Zdravotně postiženým), se Středočeský kraj již čtvrtým rokem snaží vytvářet a zajistit jejich fungování ve spolupráci s místními partnery – jak konkrétními organizacemi, tak radnicemi.

Poradenství, osvěta i volný čas

Hlavním posláním je zajistit klientům poradenství v oblasti systému sociální péče i pohovory jiného druhu, ale v případě potřeby také připojení k internetu včetně pomoci s vyřízením konkrétní záležitosti.

Nabízejí také příležitost k setkávání a konkrétní programy v rámci nabídky pro volný čas, z nichž některé si samy organizují. A někde mohou zajistit i leccos dalšího – třeba poradenství psychologické nebo právní. POSEZy také pořádají rozmanité osvětové akce.

Nyní se například počítá se zapojením do vzdělávacího a osvětového programu Telekomunikační akademie: zástupci Českého telekomunikačního úřadu vystoupí v rámci přednášek, které pomohou lépe se zorientovat v možnostech, jež aktuálně nabízí trh v oblasti telekomunikací a poštovních služeb, v různých nabídkách i možnostech reklamovat služby či jejich vyúčtování a v dalších právech jejich uživatelů.

Běžné rady i mimořádná pomoc

Cílem do budoucna je, aby se síť POSEZů rozšiřovala: ideálně byly k dispozici v každém z 26 středočeských měst, jež fungují jako obce s rozšířenou působností pro okolní region. Zatím jich je šest: v Benešově, Mladé Boleslavi, Novém Strašecí, Poděbradech, Říčanech a Slaném. Jejich rozvoji fandí už třetí krajský radní pro oblast sociálních věcí.

Projekt se rodil za působení Jaroslavy Němcové (ANO), které stála u jeho počátků až do svého odchodu na post ministryně práce a sociálních věcí, pokračoval za její nástupkyně Anety Heřmanové (ČSSD) – a nyní běží pod dohledem současného radního Martina Hrabánka (ODS), jenž si fungování POSEZu nemůže vynachválit i na základě zkušeností „z druhé strany“ – z pohledu starosty Slaného.

Projekt POSEZ vnímám jako velice užitečný a potřebný. Senioři to v dnešním světě nemají jednoduché; často nevědí, kam nebo na koho se mohou obrátit při řešení nejrůznějších situací,“ zdůraznil Hrabánek. Oceňuje, že tato kontaktní místa nabízejí seniorům nejen prostory pro setkávání, ale také starším lidem i handicapovaným zprostředkují informace, které pak pomohou při jednání s různými institucemi a organizacemi.

„Chci vyjádřit také velké díky POSEZům za období pandemie, kdy jednotlivá pracoviště pomáhala například s nákupem potravin, rozvozem obědů, distribucí ochranných prostředků nebo registrací k očkování,“ doplnil krajský radní.