Do role kantorů se dostali hasiči, kteří pro učitelky a učitele připravili seminář. Poučení zaměřené nejen na požární prevenci, ale i na tématiku ochrany obyvatelstva – tedy jednání v různých krizových situacích. A zdaleka ne pouze v době povodní či jiných mimořádných událostí; hasiči se snaží dostat do škol i poučení o tom, jak čelit běžným, vpravdě každodenním rizikům.
Školám nabízejí rozmanité publikace, informace o lince 112, ale třeba i přehled novinek v poskytování první pomoci. Středočeští hasiči přišli rovněž s originálním videoprojektem OČMU (což neznamená nic jiného „Ochrana Člověka za běžných rizik a Mimořádných Událostí“): natáčejí názorná videa s rozmanitým poučným zaměřením. O požárech v domácnostech, o volání na tísňové linky, o nebezpečích ukrytých v červených kontejnerech na elektroodpad, tolik lákajících k prozkoumávání jejich obsahu, o rizicích spojených s pyrotechnikou a adventními věnci, o bezpečnosti chodců a používání reflexních prvků – nebo třeba vbrzku aktuální informace o tom, jak si bezpečně počínat při lyžování a snowboardingu. Tohle vše mohou školy užitečně uplatnit; stačí pár kliknutí do internetu.
Radek Svoboda z benešovského územního odboru profesionálních hasičů v úterý připomněl, že posluchače také zaujaly informace o nejčastějších příčinách požárů ve školách či o využití automatizovaných externích defibrilátorů. „S velkým ohlasem se setkala také prezentace možností využít psychologickou službu Hasičského záchranného sboru ČR při mimořádných událostech, které zasáhnou – byť i nepřímo – školská zařízení,“ poznamenal Svoboda. Ano, krizoví interventi hasičů jsou vyškoleni, aby pomohli zvládat situace, kdy už i zkušeným učitelům docházejí slova…
Hosté ze škol však na návštěvě u hasičů zaměstnali nejen uši. Důkladně si protáhli také ruce – a to, prosím, není řeč jen o poctivém psaní poznámek. Došlo totiž i na praktickou ukázku hašení skutečného ohně ručnímu hasicími přístroji. A což ukázku – přímo na praktické cvičení! Pedagogové, mezi nimiž měly převahu ženy, ale nechyběli ani pánové, si hašení mohli vyzkoušet osobně. Poprvé v životě, konstatovala pak většina z nich.